Ottomania – sklep, dzięki któremu poczujesz zapach Bliskiego Wschodu

Sztuka orientalna w kulturze europejskiej obecna była jako forma egzotyzmu. Egzotyzm ten wyrażany był w różnym wymiarze na przestrzeni zmieniających się epok i czasów. Ogólnym pojęciem orientalizmu nazywamy przenikanie do kultury Zachodu, wpływów i elementów kultur Wschodu. Przede wszystkim będą to kultury: arabska, perska, hinduska, japońska oraz chińska. Ponieważ sklep z produktami orientalnymi Ottomania powstał na kanwie kultury osmańskiej, przedstawionej w popularnym na całym świecie serialu „Wspaniałe Stulecie”, interesująca nas sztuka orientu, zostanie ograniczona tutaj do kultury Bliskiego Wschodu.

W średniowieczu styczność z arabskim światem nastąpiła w wyniku wypraw krzyżowych. Ludność europejska poznała wtedy arabskie tkaniny, przyprawy i żywność. Świat Wschodu w świadomości europejskiej, na ogół nie był obecny w rzeczywistym, prawdziwym wymiarze, czego przejawem są jego opisy w średniowiecznych romansach rycerskich, a także w późniejszych epokach w epice barokowej.

Orientalność, jaką najbardziej znamy, zaczęła przenikać do kultury Zachodu dopiero w dobie oświecenia. Największy wymiar wpływu orientu zaznaczył się w literaturze, zdobnictwie i sztuce tamtych czasów, które stanowiły okres preromantyczny wobec zjawiska, zwanego orientalizmem.

W dobie europejskiego romantyzmu, począwszy od drugiej połowy XVIII w., fascynacja Orientem i Wschodem, przybrała na intensywności i upowszechniła się. Literatura romantyzmu pełna jest tajemniczych, odmiennych kulturowo, bajecznych orientalnych symboli i opisów nieznanego świata. Najpopularniejszym dziełem epoki romantyzmu, w jakim stykamy się ze światem Wschodu, jest „Giaur” George’a Byrona.

W dzisiejszym świecie, fascynacja kulturą Wschodu ma podłoże wywodzące się właśnie z doby romantyzmu. Dodatkowo orientalne zdobnictwo, sztukę, wzornictwo oraz wszelkiego rodzaju przedmioty i elementy wyposażenia wnętrz, rozsławił turecki serial „Wspaniałe Stulecie”, opowiadający o czasach Imperium Osmańskiego.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów, powstał sklep Ottomania. Wszystkie produkty w sklepie nawiązują swoim wyglądem i zdobnictwem do wzornictwa osmańskiego. Są najczęściej ręcznie wykonane przez twórców artystycznego rzemiosła tureckiego.

BIŻUTERIA ORIENTALNA, KTÓRA ZACHWYCI KAŻDEGO

W tym tureckim sklepie internetowym znaleźć można przede wszystkim przepiękną Biżuterię orientalną. Posiada on bardzo bogatą ofertę artystycznej, ręcznie robionej biżuterii, wzorowanej na osmańskiej biżuterii, noszonej przez postaci serialu „Wspaniałe Stulecie”. Pośród wielu orientalnych ozdób, znaleźć można bransoletki, broszki, diademy i korony, kolczyki, komplety biżuterii, naszyjniki, spinki oraz zawieszki. Wszystkie przedmioty wykonane są z niezwykłą starannością i wiernością dla pierwowzorów, użytych w kostiumach serialowych a te były wiernymi replikami oryginalnej biżuterii z XV/XVI wieku.

Bizuteria orientalna – Ottomania sklep z biżuterią

Przeróżne, dostępne w sklepie Ottomania wzory, zachwycają swą kolorystyką oraz łączeniem, nieznanych bliżej w naszej kulturze symboli z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi. W biżuterii tej możemy odnaleźć cały wachlarz orientalnej ornamentyki , komponowanej z przepięknymi kamieniami o intensywnych lub czasem stonowanych barwach. Biżuteria oprócz szlachetnych kamieni zdobiona jest dodatkami brązu, dzięki czemu zachowuje charakter pierwowzorów sprzed kilkuset lat. Bardzo często powtarzanym motywem w naszej kolekcji jest ręka Fatimy oraz oko proroka. Ich zadaniem jest zarówno chronić od złych uroków jak również przynosić szczęcie i powodzenia.

ZAPACH BLISKIEGO WSCHODU CZYLI…IDEALNE PERFUMY

Wszyscy którzy pragną poczuć zapach Bliskiego Wschodu koniecznie muszą zajrzeć do działu perfumy arabskie.
Perfumy orientalne posiadają bardzo bogatą historię. Dzisiejszy przemysł perfumeryjny, zarówno ten na Wschodzie, jak i na Zachodzie, wiele zawdzięcza starym kulturom arabskim i perskim. Poprzez wykorzystywanie przypraw, ziół, roślin zapachowych, np. jaśminu czy też cytrusów, stworzyły one, stosowane do dzisiaj, receptury i metody produkcji perfum na przemysłową skalę.

Perfumy arabskie w sklepie Ottomania

Spośród wszystkich rodzajów perfum, istniejących na świecie, perfumy arabskie, w każdej klasyfikacji, stanowią odrębną kategorię. Zapachy Bliskiego Wschodu zaliczane są do takich, które posiadają woń egzotyczną, zmysłową i bardzo ciepłą.

Charakterystyczną cechą perfum arabskich jest fakt, że w ich składzie w ogóle nie występuje alkohol. Pomimo tego odznaczają się niebywałą wręcz trwałością i znacznie większą intensywnością niż klasyczne perfumy europejskie. Niektóre spośród tych pięknych zapachów, po naniesieniu na skórę, a także na tkaninę w formie odświeżacza do tkanin uwalniają coraz to nowe nuty zapachowe.

Czym pachną perfumy orientalne? Nie będzie to łatwe zadanie, by w słowach opisać złożoną woń tych perfum. Jednak postaramy się, jak najbardziej przybliżyć jej wyobrażenie, szczególnie osobom, które nigdy się z nią nie zetknęły.

Najogólniej w perfumach orientalnych wyczuwamy specyficzny zapach wanilii połączony z takimi zwierzęcymi zapachami, jak piżmo, kastoreum, cyweta czy ambra. Pozostałymi składnikami perfum arabskich są m. in. jaśmin, cytrusy oraz drzewo sandałowe. Do kompozycji dodaje się także przyprawy korzenne i inne, np. cynamon, pieprz i goździki.

W ofercie sklepu tureckiego Ottomania można znaleźć ponad kilkadziesiąt zapachów znanych arabskich marek produkujących orientalne perfumy. Są to następujący producenci: Al-Haramain, Swiss Arabian lub Rasasi.

Perfumy sprzedawane są w niezwykle pięknych, małych, szklanych flakonikach. Starczają na długi okres czasu, ponieważ wystarczy nanieść na ciało ich bardzo niewielką ilość. Są bardzo wydajne, aromatyczne i niezwykle trwałe. Na stronach sklepu cały dział perfum podzielony jest na trzy kategorie: perfumy damskie, perfumy męskie oraz perfumy unisex. Perfumy typu unisex są bardzo ciekawą odmianą zapachów, ponieważ na ciele kobiety i mężczyzny, pachną w inny sposób, uwalniając inne nuty zapachu. Na ciele kobiety uwalniane są zazwyczaj kobieco pachnące składniki zapachu, natomiast na ciele mężczyzny te, które są typowo męskie.

Projektanci perfum arabskich są prawdziwymi artystami w swoim fachu. O każdym zapachu, jego składzie i wrażeniach, jakie wywołuje, można tworzyć prawdziwie poetyckie i liryczne opisy. Zapachy te potrafią „przenieść” w bajkowy świat marzeń, pełne tajemnic i magii przestrzenie i miejsca. Potrafią pozostawić niezapomniane, emocjonalne wspomnienia, np. łączące dany zapach z ukochaną osobą. Perfumy arabskie mogą stać się nieodłącznym elementem zarówno damskich, jak też męskich kosmetyków.

Wśród wspomnianych kategorii perfum, możemy spotkać zapachy dla różnych grup wiekowych oraz takie, które przeznaczone są na różne okazje. Perfumy tworzone są zazwyczaj na bazie zapachowej, przeważnie jest to zapach pochodzenia zwierzęcego.

Bardzo ciekawymi odmianami perfum są perfumy znakomite na lato, o cudownych aromatach owocowych. Innymi damskimi zapachami są oczywiście zapachy kwiatowe. Te najbardziej tematyczne to przede wszystkim perfumy oparte na zapachu jaśminu lub róży. Jeszcze bardziej egzotyczną dla mieszkańców naszej części Europy, są zapachy drzewne i leśne, z wyraźną nutą ziołową lub korzenną. Wśród takich perfum wyróżnić możemy zarówno zapachy męskie, jak i damskie oraz te, które pasują do obu płci.

W orientalnym sklepie internetowym Ottomania pośród opisów, stworzonych z myślą o klientach sklepu, znaleźć można dokładny podstawowy skład zapachu. Starano się, jak najwierniej oddać w słowach, istotę zapachu, umieszczonego w danym flakoniku. Czytając umieszczone pod każdymi perfumami słowa, można odbyć w wyobraźni podróż do nieznanych, tajemniczych miejsc; do kwiatowych ogrodów i bezdroży pod gwiaździstym niebem. Wszędzie, gdzie poprowadzi nas fantazja i magia, zaklęte w egzotycznych, orientalnych zapachach, stworzonych dla ukojenia i relaksu, innym razem do olśnienia zmysłów. Zapraszamy do obejrzenia perfum niosących ze sobą świeżość i tych, które przeznaczone są na wieczór i specjalne okazje. Wśród bogactwa dostępnych zapachów, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie lub na prezent dla ukochanej osoby, przyjaciółki, koleżanki, siostry czy też mamy.

BIŻUTERIA SREBRNA OD KTÓREJ WSZYTSKO SIĘ ZACZĘŁO

Na piedestale Ottomania stawia Biżuterię srebrną. To właśnie od tych orientalnych srebrnych perełek zaczęła się historia sklepu z tego jest naprawdę znany i tym się chlubi.

Oferta jest nad wyraz różnorodna, oszałamiająca pięknem dostępnych ozdób oraz niezwykle bogata. Srebro, wykorzystywane do produkcji biżuterii, posiada najwyższą próbę 925. Prawie wszystkie ozdoby, szczególnie te orientalne, powstałe na kanwie serialu „Wspaniałe Stulecie”, są ręcznie robione w Turcji przez artystów – jubilerów. Wzorowane są na czasach XV-XVI wieku kiedy to jubilerstwo przeżywało swój rozkwit w Stambule.

Biżuteria srebrna zachwyca ilością użytych do jej produkcji kamieni. Nieprzeciętne łączenie kolorów i kształtów oddaje cały przepych i luksus osmańskiego świata, który co prawda przeminął, ale dzisiaj przeżywa swój ponowny rozkwit.

Biżuteria srebrna w sklepie Ottomania

Dla miłośników srebrna 925 na pewno zwrócą uwagę srebrne naszyjniki zarówno te bogato zdobione oraz te delikatniejsze również. Dbałość o każdy szczegół wzoru jest nadzwyczajna i zachwycająca. Najczęściej spotykanym wzorem jest kształt łezki, koła lub owalu, wysadzany po brzegach wielką ilością maleńkich kamieni. Czasem otacza je także ornament z metalu. Głównymi kamieniami którymi wysadzane są srebrne naszyjniki to: szmaragdy, rubiny, szafiry, topazy, ametysty, perły i in. Całość połączona jest z łańcuszkiem nie mniej zdobionym elementem, zawierającym zwykle misternie wykonane ornamenty i osadzone mniejsze kamienie. Wszystko to składa się na przepiękny efekt końcowy. Każdy taki naszyjnik jest ręcznie robiony i ma postać małego, finezyjnego dzieła sztuki, o królewskim wyglądzie.

Uzupełnieniem naszyjników są srebrne kolczyki. Również są to ręcznie robione ozdoby, dostępne często wraz z naszyjnikami na specjalne Państwa zamówienie. Jeśli można je kupić w komplecie razem z naszyjnikiem, ich cena zazwyczaj jest bardziej atrakcyjna.

Bardzo popularnym kształtem wśród proponowanych kolczyków są wszelkie łezki, owale i koła, podobnie, jak w przypadku wspominanych wyżej naszyjników. Poza tym dostępne są także inne wzory orientalne, czasem będące nawet niespotykanymi gdzie indziej , geometrycznymi kompozycjami, zarówno symetrycznymi, jak też asymetrycznymi. Bogactwo kolorów i użytych kamieni, a także opisanych powyżej kształtów, pozwoli dobrać odpowiednie kolczyki do każdej twarzy i każdego odcienia włosów, by podkreślić piękno każdego typu kobiecej urody.

Dopełnieniem naszyjnika i kolczyków są srebrne pierścienie. Równie bogato zdobione, dostępne we wszystkich niemal barwach, nie spotykane wzory we wzornictwie Zachodu, zachwycą niejedną kobietę. Będą szczególnie pięknym prezentem, zwłaszcza, jeśli podaruje taki prezent ukochana osoba.

Bardzo charakterystycznym motywem wykorzystywanym nie tylko w biżuterii jest tulipan – symbol Turcji. Mało kto wie ale tulipany pochodzą z Turcji a nie jak się powszechnie uważa z Holandii. Do tego przepięknie wszechobecne kształty łezek i owali, ornamentowe motywy i wzory, a także niezwykle powszechne w Turcji talizmany, w postaci oka proroka. Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie by zrozumieć dlaczego tak jest.

Srebrna biżuteria od Ottomania

Wszystkie powyższe ozdoby można kupić jako komplet srebrnej biżuterii. Zgrupowane ozdoby zachowują ten sam styl i zdobienia. Ozdabiając nimi strój, każda kobieta może być pewna, że będzie wyglądała, jak księżniczka. W zestawie potrójnym będą kosztowały najmniej, stanowiąc atrakcyjną alternatywę cenową.

Niezastąpionym elementem biżuterii są także srebrne bransoletki. Od subtelnych łańcuszkowych bransoletek, poprzez delikatne koraliki, do typowo orientalnych ozdób, wykorzystujących bogatą ornamentykę. Wśród srebrnych bransoletek także możemy spotkać piękne kształty wysadzane szlachetnymi kamieniami, np. rubinami, szafirami czy szmaragdami. Warto kupić taką bransoletkę, ponieważ, gdy nasze spojrzenie padnie na nadgarstek ozdobiony szlachetnymi kamieniami osadzonymi w srebrnych ornamentach, wywrze to na nas miłe, estetyczne wrażenie obcowania z niezaprzeczalnym małym dziełem sztuki.

NIEZWYKŁY RYTUAŁ PARZENIE KAWY I HERBATY PO TURECKU

Herbata po turecku

W jaki sposób parzymy herbatę po turecku? Czy będą nam potrzebne do tego jakieś naczynia, inne niż te, których używamy, parząc na co dzień herbatę?

Parzenie herbaty po turecku

Tak. Jeśli herbata ma być zaparzona zgodnie z tureckim rytuałem, potrzebne nam będą naczynia rodem z tureckiej kuchni, które można znaleźć na stronach sklepu Ottomania.

Po pierwsze powinniśmy się zaopatrzyć w tureckie szklanki w kształcie tulipana, w skrócie nazywane tulipankami. Dzisiejsze tulipanki są zarówno gładkie, jak również można spotkać bogato zdobione: szklane lub kryształowe. Dostępne są nawet tulipanki z okiem proroka.

Drugim elementem, w jaki powinniśmy wyposażyć naszą kuchnię, jest turecki czajnik do parzenia herbaty, po turecku nazywany ÇAYDANLIK. Składa się on z górnego imbryka na herbatę i dolnego czajnika na wodę. W sklepie dostępne są różne wzory takich czajników. Piękno ich wykonania sprawi, że do naszej kuchni przeniknie orientalna atmosfera. Do wyboru są tradycyjne czajniki w kolorze srebra lub też bogato malowane w kolorowe tureckie wzory.

Istotą samego rytuału parzenia herbaty po turecku, jest poświęcenie sporej ilości czasu na jej przygotowanie. Parzenie herbaty składa się z dwóch etapów.

Pierwszym z nich jest proces powolnego prażenia liści herbaty. Aby uprażyć liście herbaty, do górnego imbryka wsypujemy około 2 łyżek stołowych herbaty liściastej (najlepiej tureckiej). Do dolnego czajniczka natomiast wlewamy zimną wodę do mniej więcej połowy jego objętości. Następnie składamy czajnik, stawiając mniejszy imbryk z herbatą na większym czajniczku z wodą. Teraz możemy całość postawić na kuchence gazowej i zapalić palnik. Podczas kiedy woda powoli zagotowuje się w dolnym czajniczku, uchodząca podczas gotowania do góry para, ogrzewa imbryk. W tym czasie listki herbaty prażą się powoli, uwalniając cudowny herbaciany aromat.

Kiedy woda się zagotuje, czas na etap drugi. Zalewamy imbryk z listkami herbaty do wysokości dzióbka, zagotowaną wodą. Do dolnego czajniczka ponownie nalewamy zimnej wody. Ponownie składamy czajnik tak, jak poprzednio i ponownie stawiamy na kuchence gazowej zapalając palnik. Kiedy woda w dolnym czajniczku zagotuje się, zmniejszamy ogień i pozostawiamy czajnik około 15 do 20 minut na bardzo małym ogniu. W tym czasie w imbryku powstaje esencja.

Po upływie wyznaczonego czasu, przyszła pora na przygotowanie napoju w szklankach. Wlewamy esencję z imbryka do tulipanek. W zależności od ilości esencji, uzyskamy mniej lub bardziej mocną herbatę. Polecamy, aby każdy wypróbował różne proporcje, aż odnajdzie tę, która będzie miała dla niego najlepszy smak, moc i aromat. Następnie zalewamy esencję gorącą wodą z dolnego czajnika. Gotowe. Możemy delektować się smakiem naszej herbaty zaparzonej po turecku.

Kawa po turecku

Teraz przyszedł czas na kawę parzoną po turecku. I w tym przypadku powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne naczynia. Potrzebne nam będą malutkie filiżaneczki do kawy oraz tygielek. Przed rozpoczęciem parzenia kawy po turecku warto wspomnieć, że proces ten nie ma nic wspólnego z powszechnie panującym przekonaniem, że kawa po turecku to nasypanie do szklanki kawy i zalanie jej wrzącą wodą. Nic bardziej mylnego.

Parzenie kawy po turecku

Na początku musimy zaopatrzyć się w bardzo drobno zmieloną kawę. Kiedy już taką posiadamy, przystępujemy do rytuału parzenia kawy, który podobnie, jak w przypadku herbaty, zajmie nam dużo czasu.

Do tygielka wsypujemy tyle kopiastych łyżeczek kawy, ile przewidzieliśmy filiżanek gotowego napoju. W tym miejscu, jeszcze raz podkreślmy, że filiżanki są małego rozmiaru. Jeśli kawa powinna być słodka, dosypujemy do tygielka cukier właśnie teraz. Prawdziwa turecka kawa powinna posiadać również korzenne aromaty. Jeśli chcemy, aby tak właśnie smakowała, dodajemy również przyprawy korzenne (goździki, cynamon, kardamon, wanilia czy też inne wg uznania). Następnie mieszamy razem kawę, cukier i ewentualnie przyprawy, po czym zalewamy wszystko zimną wodą. Wody powinno być tyle, ile stanowi objętość filiżanek.

Teraz możemy postawić tygielek na ogniu. Ogrzewamy go do czasu, gdy na powierzchni kawy pojawi się piana. Wtedy odstawiamy garnuszek z ognia i czekamy aż piana opadnie. Najważniejszą rzeczą, jakiej musimy pilnować, jest dopilnowanie, by nie zagotować wody z kawą. Nasz napój stanie się wtedy gorzki.

Kiedy piana opadnie, tygielek ponownie stawiamy na ogniu i ogrzewamy, czekając do pojawienia się piany. Następnie postępujemy, jak za pierwszym razem. Po przynajmniej trzykrotnym powtórzeniu opisywanych czynności, kawa jest gotowa. teraz możemy wylać na powierzchnię naparu w tygielku odrobinę zimnej wody. Spowoduje to, że fusy opadną na dno.

Kolejny etap to już tylko rozlanie kawy do filiżanek i smakowanie pysznego, aromatycznego i mocnego napoju.

Ottomania to miejsce dla osób które kochają orient. Można znaleźć tam wszystko, czego potrzeba, aby stworzyć w swoim domu atmosferę przesyconą zapachem Bliskiego Wschodu.

Srebrna biżuteria, rodem z czasów Sułtanek i Sułtanów, zobrazowanych w słynnym serialu „Wspaniałe Stulecie”, każdej kobiecie pozwoli poczuć smak luksusu, piękna i wyjątkowości.

Perfumy arabskie, swymi intensywnymi i trwałymi orientalnymi woniami, pozwolą poczuć czar i tajemnicę życia, dnia i nocy. Zanurzając się w wyrafinowanych, innym razem bardziej subtelnych zapachach, będzie można odkrywać egzotykę i fascynować się pięknem orientalnej osmańskiej kultury.

Chcąc odpocząć, bądź spotkać się z przyjaciółmi lub rodziną, będzie można napić się herbaty lub innym razem kawy parzonej po turecku, w pięknych tureckich naczyniach. Wszystko to może odbyć się przy blasku pięknych, ręcznie robionych, artystycznych, mozaikowych lamp tureckich.

Wszystkie te przedmioty posiadają cechy wzorowane na sztuce i kulturze Imperium Osmańskiego. W większości są ręcznie robione, z wielką starannością, wyczuciem estetyki i piękna, z szeroko pojętym artyzmem. Przy tym są tak bardzo odmienne od przedmiotów, dostępnych w sklepach wokół nas, że samo oglądanie bajecznie kolorowych, złożonych i pracochłonnych wzorów, wywołuje radość i podziw u obserwatora.

Zapraszamy do jedynego miejsca w Polsce gdzie bogactwo orientalnej biżuterii przeplata się z tradycyjnymi tureckimi strojami. Owiane jest to arabskimi perfumami a całość uzupełniają dodatki do domu w postaci dekoracji ceramicznych, lamp mozaikowych czy tureckiej pościeli satynowej.