Łazienka i fototapeta? To może się udać!

Coraz więcej osób pragnie mieć niekonwencjonalnie urządzoną łazienkę. W tym celu często wieszają we wnętrzu plakaty lub obrazki, stawiają różne bibeloty i kwiaty. Warto jednak wypróbować inną, bardzo efektowną metodę, która odmieni wnętrze i nada mu rys indywidualny. Mowa o gustownej fototapecie. Tego typu ozdoby nie kojarzą się już dziś z pretensjonalnymi widoczkami, a sprawiają wręcz, że wnętrze zyskuje stylowy, designerski wygląd.

Praktyczne wskazówki

Miejsce umieszczenia fototapety w łazience jest niezwykle istotne ze względu na wilgoć, która utrzymuje się w pomieszczeniu. Element ten musi być odporny na działanie wody, w przeciwnym wypadku szybko ulegnie zniszczeniu. Jeśli zależy nam na konkretnym wizerunku, umieśćmy go po prostu w ramce lub pokryjmy jego powierzchnię laminatem. Taki obraz w ramce można też łatwo wymienić na inny. Fototapeta do łazienki powinna być wyposażona w specjalne podłoże winylowe na flizelinie laminowanej. Takie zabezpieczenie jest wodoodporne i wytrzymałe na zmiany mechaniczne.

Zanim przykleimy fototapetę na ścianę, przygotujmy podłoże do tej czynności. Podstawową zasadą jest zachowanie gładkiej powierzchni oraz zagruntowanie jej. W celu naklejenia nadruku należy użyć specjalistycznego kleju do pomieszczeń o zwiększonej wilgoci. Papier powinien być wodoszczelny i wodoodporny, dzięki czemu będzie można czyścić go mokrą szmatką. Po precyzyjnym nałożeniu fototapety na podłoże należy pozostawić ją na 48 godzin, by dokładnie do niego przywarła, i następnie zaimpregnować ją silikonem.

Przygotowanie zdjęcia do druku również wymaga przestrzegania określonych wytycznych. Fotografia przede wszystkim powinna być duża, o rozmiarze 7-8 Mpx z rozdzielczością co najmniej 300 dpi. Szerokość wydruku nie powinna przekraczać 150 cm, natomiast może być długa nawet do 15 metrów.

Pamiętajmy o stylu wnętrza

Masz już wybrane zdjęcie, którym chcesz wytapetować łazienkę? A może szukasz inspiracji? Pamiętajmy o tym, by dekoracja ściany wpisywała się w charakter i wyposażenie łazienki. Jeśli urządzasz nowe wnętrze, warto zapoznać się z bardzo szerokim asortymentem dostępnym stacjonarnie lub online, np. w sklepie 123 Łazienka. W zasadzie, dopiero po zakupie mebli i armatury będziemy wiedzieli, jaki elementy ozdobne w ogóle najlepiej dopasują się do wnętrza naszej łazienki.

Aby fototapeta idealnie wpisywała się w nasze preferencje, trzeba przede wszystkim sprecyzować temat. Osoby sentymentalne wybierają najczęściej zdjęcia widoków z wakacji lub kadry przywodzące na myśl piękne wspomnienia. Kochasz las, morze i góry? A może interesują Ciebie industrialne panoramy miasta? Wybór motywów do fototapet jest naprawdę szeroki i wzmaga naszą kreatywność. Popularne są również abstrakcyjne ornamenty o mniej lub bardziej wyrazistym designie, które kolorystycznie dopasowują się do wnętrza lub, wręcz przeciwnie, znacznie je ożywiają. Dekoracja łazienki może także zyskać akcent humorystyczny lub wykorzystać w przewrotny sposób zagadnienia zaczerpnięte z popkultury.

Zmień rozmiar Twojej łazienki

Obecnie fototapety nie tylko ożywiają wnętrza, ale również dodają im dynamikę i głębię. Mogą znacznie zmienić proporcje pomieszczenia, zwłaszcza jeśli posiadamy małą łazienkę. Dają dużo możliwości twórczych, dzięki czemu często popuszczamy wodzę fantazji, by oryginalnie zaaranżować pomieszczenie. Pomagają również wyeksponować armaturę łazienkową, stanowiąc dla niej wdzięczne tło.

Organizując nasze domowe spa, tapeta może wspaniale dopełnić naszą wizję relaksującej ostoi. Szczególnie przyda się, w przypadku gdy nie mamy większego okna, a pragniemy cieszyć oko pięknym widokiem podczas kąpieli. Bardzo często wybierane do łazienki są motywy zaczerpnięte z natury lub minimalistyczne wzory, odpowiadające jej wnętrzu. Projektanci nowoczesnych pomieszczeń skłaniają się często ku intensywnej kolorystyce, która często dzieli je na sfery. Zabieg ten sprawdza się przede wszystkim w dużych salonach kąpielowych. Fototapeta z pewnością pomoże nam stworzyć wymarzoną łazienkę, która nie tylko będzie rozumiana w tradycyjnym wymiarze, ale stanie się naszą przystanią relaksu.