Jak się ubrać w góry – co zabrać na wycieczkę?

Sezon wakacyjny jest czasem częstych wypraw na łono natury oraz licznych wycieczek. Z uroku gór chętnie korzystają zarówno amatorzy, jak i wieloletni pasjonaci wspinaczki. Bez względu jednak na to, ile szlaków pokonałeś, a ile jeszcze przed Tobą, nie zapominaj, że w każdej wędrówce najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie.

Jak się ubrać idąc w góry?

Przy planowaniu pieszych wycieczek należy pamiętać o przemyślanym doborze stroju. Powinien on być przede wszystkim wygodny, komfortowy i nie krępujący ruchów.
Za najważniejszy element turystycznej garderoby, nie bez przyczyny uważane są buty. W czasie górskich wędrówek pokonujemy wiele kilometrów, niejednokrotnie przemieszczając się po zróżnicowanym i wymagającym podłożu. Bardzo ważne jest, aby nasze stopy przez cały czas były odpowiednio chronione. W zależności od charakteru planowanej wycieczki można wybrać buty podejściowe lub profesjonalne obuwie trekkingowe.

Tzw. podejściówki to niskie, lekkie i wygodne obuwie. Zapewniają one komfort chodzenia nawet w czasie wielogodzinnych wędrówek, nie obciążając przy tym nadmiernie stopy. Najlepiej, jeśli są wykonane z niezbyt grubego i posiadającego dobrą wentylację materiału. Pozwala to stopie oddychać, co ma szczególnie duże znaczenie w czasie upalnych, letnich dni. Buty te są doskonałym rozwiązaniem dla osób spacerujących rekreacyjnie po niskich partiach gór. Sprawdzają się w lecie, na suchych i stosunkowo łatwych szlakach. Niestety, nie nadają się na zimę, ponieważ nie są odporne na zmieniające się warunki pogodowe i nie zatrzymują ciepła.

Jak radzi Ekspert Sklep-Presto.pl, wybierając się w wyższe, a tym samym trudniejsze partie gór, warto zaopatrzyć się w solidne buty trekkingowe. Jest to profesjonalne obuwie nadające się zarówno do wędrówek, jak i do wspinaczki górskiej. Wysokie, sznurowane cholewki chronią kostkę oraz staw skokowy przed ewentualnymi urazami. Dodatkowo, posiadają grubą, gumową podeszwę nadającą się do chodzenia po każdym rodzaju podłoża. Dzięki membranie wykazują wysoki stopień nieprzemakalności. Większość modeli trekkingowych wyposażona została również w dodatkowe wzmocnienie palców, co znacznie podnosi komfort chodzenia.

Dlaczego wybór odpowiedniego obuwia jest tak ważny? Ponieważ źle dopasowane buty w czasie wielogodzinnych wędrówek staną się po prostu niewygodne. Nie zapewniając stopie odpowiedniej ochrony mogą powodować liczne obtarcia, czy bolesne odparzenia, a brak stabilizacji stawu skokowego może prowadzić do poważnych urazów, ze zwichnięciem kostki, czy naderwaniem więzadła włącznie.

Do butów trekkingowych warto również dobrać odpowiednie, sportowe skarpetki, które nie będą ocierały stopy, a jednocześnie skutecznie odprowadzą wilgoć ze skóry do wewnętrznej części buta. W czasie długich wycieczek najlepiej sprawdzają się skarpety wykonane z naturalnych, pozwalających stopie oddychać materiałów, takich jak włókna bambusowe, czy wełna merino.


Bluzy i polary
Kiedy stopy są już odpowiednio wyposażone, należy pomyśleć o kolejnych częściach garderoby. Co ubrać idąc w góry? Oczywiście dną koszulkę i spodnie. W zależności od pory roku i pogody, mogą być one krótkie lub długie. Najlepiej, aby były termoaktywne. Na szlakach świetnie sprawdzają się spodnie trekkingowe, wykonane z elastycznego i szybkoschnącego materiału. Większość z nich posiada funkcjonalne kieszonki oraz możliwość regulacji długości nogawki. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pogoda w górach potrafi w krótkim czasie diametralnie się zmienić.

Z tego samego powodu, nawet w najbardziej słoneczny i upalny dzień, należy wyposażyć się w odpowiednią odzież wierzchnią. Dobrym wyborem są wszelkie bluzy i polary, najlepiej rozpinane i posiadające kaptur. Ochronią nas przed nagłym ochłodzeniem, czy porywistym wiatrem. Planując górską wędrówkę nie można również zapomnieć o kurtce. Świetnie sprawdzi się przeciwdeszczowa kurtka z membraną lub softshell. Przyda się nam nie tylko w czasie nagłej ulewy, ale również w wyższych partiach gór, gdzie temperatura jest znacznie niższa.
Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy. W lecie będzie to czapka z daszkiem lub chusteczka chroniąca przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Ważny elementem wyposażenia każdego podróżnika jest również plecak. To do niego pakujemy wszystkie niezbędne przedmioty. Jaki więc powinien być plecak odpowiedni na górskie wyprawy? Im mniejszy i lżejszy, tym lepiej. Oczywiście, musi być na tyle pojemny, aby bez problemu pomieścić cały nasz ekwipunek, jednak nie ma sensu męczyć się noszeniem zbyt dużego i bardzo ciężkiego sprzętu. Ważne jest, aby miał boczne kieszonki, do których można włożyć najczęściej używane akcesoria, takie jak butelka z wodą, telefon, czy mapa. Świetnie sprawdzą się również plecaki wykonane z wodoodpornego materiału, którym niestraszna będzie nawet największa ulewa.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę?
Kiedy wybierzemy już plecak, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, co należy do niego włożyć? W naszym turystycznym bagażu musi zmieścić się wszystko, co będzie dla nas niezbędne w czasie wędrówki. Oczywiście, zapasy jedzenia czy picia możemy uzupełnić w znajdujących się przy szlakach schroniskach, należy jednak wziąć pod uwagę, że odległości między nimi są duże i nie na każdej trasie je znajdziemy. Za najważniejsze elementy wyposażenia turysty należy uznać:
- odpowiednią ilość wody i jedzenia- najlepiej sprawdzą się kanapki, suche przekąski, takie jak paluszki, czy krakersy i energetyczna czekolada; w chłodniejsze dni przyda się również termos z gorącą herbatą. (nie należy zabierać ze sobą łatwo psujących się produktów, takich jak jogurty);
- okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem;
- mapę;
- apteczkę;
- naładowany telefon komórkowy, umożliwiający szybki kontakt z bliskimi oraz wezwanie pomocy w razie wystąpienia takiej potrzeby.
Należy również pamiętać, że aby piesze wędrówki były udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne. Wygodna odzież i obuwie trekkingowe z pewnością w tym pomoże, dbając o zapewnienie każdemu turyście najwyższego komfortu. Niezwykle ważne jest także zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie obowiązujących w górach przepisów i zasad bezpieczeństwa.