Ubezpieczenie w branży samochodowej – dlaczego warto?

Bez względu na to, czy prowadzimy salon samochodowy, warsztat naprawczy, czy też myjnię, samochody, którymi się zajmujemy, narażone są na ewentualne szkody lub kradzież. Polisa ubezpieczeniowa chroni przed dodatkowymi kosztami i utratą wizerunku.

Oddając samochód do warsztatu czy korzystając z myjni, klient ma prawo oczekiwać, że specjaliści zadbają o jego auto i nie wróci ono w gorszym stanie, niż było. Na tej samej zasadzie właściciel salonu samochodowego ma prawo zakładać, że pojazd, który przekazuje w ręce klienta na jazdę próbną, wróci do salonu nienaruszony. Tymczasem rzeczywistość bywa różna, a koszty związane z odszkodowaniem czy naprawą mienia – ogromne. Dlatego indywidualnie dobrana polisa ubezpieczeniowa jest taka ważna.

 Co nieprzewidzianego może się wydarzyć?

 Nie mamy wpływu na to, czy grad spadnie właśnie wtedy, gdy na placu parkować będziemy auta pokazowe albo przed warsztatem zostawimy samochód klienta – kulki lodu poobijają karoserię i zbiją przednią szybę. Polisa ubezpieczeniowa uwzględnia zdarzenia losowe (m.in. pożary, powodzie, uderzenia pioruna), pokrywając koszty odkupienia lub naprawienia zniszczonego w ich skutek mienia. Szkody na samochodzie klienta mogą powstać również podczas manewrowania na terenie warsztatu lub wykonywania pracy, skutkując np. zarysowaniem lakieru czy spadnięciem pojazdu z podnośnika. Czasem niedokładnie przeprowadzona usługa doprowadza do uszkodzenia części, która wcześniej była dobra. Nieprzewidzianym zdarzeniem jest również kradzież pojazdu z terenu salonu lub warsztatu. Wymieniać można dalej. Ważny jest jednak to, że wszystkie te zdarzenia skutkują tym samym – dodatkowymi kosztami, często przewyższającymi wysokość składki na ubezpieczenie.

 Polisa polisie nierówna

 Chociaż podstawowe ubezpieczenie ma każdy, to jednak nieraz ono nie wystarcza. Warto przyjrzeć się rozbudowanym ofertom zagranicznym, aby wiedzieć, czego szukać. Brytyjskie Insurance Factory proponuje przykładowo w ramach polisy trade insurance ubezpieczenie dodatkowe dla osób poniżej 25 r.ż. lub dla firm zatrudniających pracowników młodocianych. Wypłaca też odszkodowanie za szkody powstałe podczas jazdy próbnej, o co u polskich ubezpieczycieli bywa trudno.

 

Nie przewidzimy pewnych zdarzeń. Dzięki polisie możemy jednak zapobiec ewentualnym kosztom, jakie wynikną. I zachowamy wizerunek.