5 praktycznych porad jak zrobić udane zdjęcia zimowe

Zima to bardzo fotogeniczna pora roku. Piękne śnieżne nawisy, szron, sople lodu , a do tego wszechobecna biel. To wszystko razem sprawia, że chce się iść na dwór, aby to ulotne piękno uwiecznić na fotografiach. Zobacz co zrobić, aby zimowe zdjęcia zachwycały tak samo jak rzeczywistość.

e29052aa13bbc86fgen

fot. elwisek88

 1. Baterie i akumulatory

Marzy Ci się cudowna, zimowa sesja zdjęciowa. Pakujesz do torby sprzęt, cieple napoje, ubierasz się w grubą kurtkę, aby nie zmarznąć podczas zimowej wycieczki. Pstrykasz kilka pierwszych fotek… i na ty m koniec, bo bateria się wyczerpała. Aby uniknąć takiego scenariusza przed wyjściem należy naładować akumulatorki, a jeśli aparat jest na baterie – to założyć nowe. Warto też wrzucić do torby dodatkowe akumulatorki lub baterie – tak na wszelki wypadek. Musisz pamiętać, że zimą aparat pochłania znacznie więcej energii, zwłaszcza jeśli korzystasz z podglądu na ekranie LCD.

 

 1. Ciepłe ubranie

Jeśli wydaje Ci się, że to jak jesteś ubrany nie wpływa na zdjęcia to jesteś w błędzie. W ciepłych porach roku, rzeczywiście odzież nie ma większego znacznie, jednak zimą jest zupełnie inaczej. Musisz pamiętać, że kiedy jest Ci zimno Twój organizm reaguje między innymi drżeniem rąk, a w takim wypadku o poruszone fotografie nietrudno.

 

 1. Pogoda

Zima to niesamowita pora roku – z jednej strony bardzo piękna, z drugiej szara i brzydka. Dlatego też jeśli chcesz zrobić prawdziwie bajkowe zdjęcia wybierz dzień, kiedy śnieg jest biały, a mróz tworzy piękne wzory na szybach i tysiące sopli na drzewach. Dni, gdy na ulicach jest szarobura plucha zostaw artystom, którzy nawet z ulicznego brudu potrafią zrobić cudowny obraz.

 

 1. Pora dnia

Śnieg zachwyca swoją bielą a równocześnie niezwykłą ilością barw. Zima najpiękniej wygląda o świcie oraz podczas zachodu słońca dlatego też najlepiej właśnie wtedy wybrać się na sesję fotograficzną. Podczas niej można liczyć na bardzo ciekawe, a niekiedy nawet bajkowe ujęcia.

 

 1. Zwyczajne – niezwyczajne przedmioty

Zima często zmienia zwyczajne przedmioty w magiczne i bardzo niezwykłe. Warto ich poszukać wokół siebie i sfotografować. Doskonałym tego przykładem są zamarznięte owoce na drzewach czy siateczka niewielkich sopli na drzewie. Zdjęcia zimowych obiektów mogą być zachwycające, ale trzeba w nich odkryć tę odrobinę magii, którą warto uwiecznić.

059ae8daf91080a8gen

fot. margraf

Zima to pora roku bardzo wymagająca, ale równocześnie dająca fotografom ogromne możliwości. Warto skorzystać z pięknych poranków i wieczorów, aby uchwycić magię bieli śniegu i cudowne zdolności zdobnicze mrozu.

O tym jaki aparat wybrać do robienia zimowych zdjęć, czy korzystać z lampy błyskowej albo co zrobić, aby na zdjęciach wszystko wyglądało tak pięknie jak w rzeczywistości można pisać wiele. Warto jednak pamiętać, że o jakości zdjęcia często – wbrew wyobrażeniom większości z nas, decydują praktyczne detale takie jak dodatkowa bateria czy ciepłe rękawiczki.

Jeśli zabrakło Wam czegoś na tej liście dopiszcie w komentarzach. Praktycznych porad nigdy za wiele.

 

fot. tytułowe asia1766

 

Komentarze

 • 11.01.2016 16:49

  Dziękuje za wybranie mojego zdjęcia do tego materiału ... :)

 • 11.01.2016 17:13

  Ja akumulatorki /lub baterie/ chronię przed zimnem chowając drugą zapasową głęboko za pazuchą. Tak udaje mi się bezawaryjnie przetrwać kilkugodzinny zimowy wypad w plener.
  Jako aparat najchętniej wybieram płaskiego kompakta, którego można z łatwością schować pod kurtkę.
  Tak przenosiłem aparat podczas złej pogody kiedy zawiewał śnieg jak na przykład na zdjęciach;
  http://www.fotosik.pl/zdjecie/3f48d3a8e824aadf
  http://www.fotosik.pl/zdjecie/a018460400fd6b01

 • asia1766

  12.01.2016 11:48

  I ja dziękuję za wyróżnienie mojego zdjęcia jako tytułowego :))
  Rękawiczki to przy dużym mrozie jest podstawa. Ja zakładam dwie: cienkie skórzane, którymi dobrze się manipuluje przy aparacie i grubsze, polarowe na wierzch. Wtedy nie mam bolących skostniałych palców :))
  A śnieg...najpiękniejszy jest o świcie :))

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się