Dom energooszczędny: nowoczesne okna i drzwi

Aktualnie obowiązujące przepisy wykonawcze do ustawy Prawo Budowlane, dotyczące rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie "warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" określają maksymalnie dopuszczalne zużycie energii przypadające na jeden budynek mieszkalny. Postępujące restrykcje wobec nowych oraz modernizowanych budynków nakładają na wykonawcę obowiązek zużywania max. 79 kWh/m2 energii na ogrzanie budynku standardowego oraz max. 40 kWh/m2 na budynek energooszczędny.

Dom energooszczędny

Energooszczędność, wynikająca z założeń ustawodawcy, ma skutkować zarówno mniejszymi rachunkami za energię jak i ochroną środowiska oraz złóż naturalnych.
Budynek energooszczędny nie ogranicza się jedynie do wykonania przegród o niskim współczynniku przenikania ciepła, ale wiąże się z wieloma innymi możliwościami ograniczenia zużycia energii cieplnej.

Wśród tych możliwości znajdujemy:

- odpowiedni kształt bryły domu - zapotrzebowanie na energię cieplną domu możemy zmniejszyć już na etapie jego projektowania. Wpływ na jej ilość ma bryła budynku (powinna być jak najbardziej zwarta) oraz kształt dachu,
- ocieplenie - istotnym czynnikiem obniżającym straty ciepła jest wykonanie odpowiedniego ocieplenia ścian budynku, fundamentów, piwnicy oraz poddasza. Ważny jest zarówno wykorzystany materiał oraz zniwelowanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło,
- stolarka okienna i drzwiowa - każde okno oraz drzwi sprzyjają wychładzaniu się pomieszczeń, natomiast duża szklana połać umożliwia jednocześnie przenikanie do wnętrz promieni słonecznych i ogrzewanie ich. Jednym z zadań energooszczędności jest właściwe rozmieszczenie okien, aby nie powodowały dużych strat cieplnych, dodatkowo ogrzewając naturalnie wnętrza,
- wentylacja - około 50% strat ciepła w budynkach przypisuje się źle wykonanej wentylacji grawitacyjnej. Odpowiednie wykonanie wentylacji pozwala na znaczne oszczędności.

Projekt domu

W kontekście energooszczędności warto wspomnieć też o samej dokumentacji projektowej, która od początku musi być opracowywana z myślą o ograniczeniu strat ciepła i uniknięciu mostków termicznych. Projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie www.mgprojekt.com.pl

Dom energooszczędny: stolarka okienna i drzwiowa

Okna

Odpowiednia stolarka okienna w domu energooszczędnym odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu wartości strat ciepła na niskim poziomie. Okna charakteryzują się znacznie mniejszą powierzchnią niż ściany, jednak posiadają równocześnie około pięć razy wyższy współczynnik przenikania ciepła przez przegrody. Ten rodzaj przegrody jest nie tylko źródłem strat cieplnych budynku, ale i zysków, dlatego ich dobór oraz umiejscowienie powinny być precyzyjnie dobrane. Okna powinny być umiejscawiane od strony słonecznej, czyli tam, gdzie promieniowanie słoneczne jest największe. Pozwoli to w naturalny sposób ogrzać pomieszczenia. Co więcej, ważna jest również odpowiednia stolarka. Z badań wynika bowiem, że przez okna ucieka od 15-30% ciepła z budynku. Biorąc pod uwagę stopień energooszczędności budynku, nieważne jest to, czy stolarka okienna jest drewniana czy plastikowa. Najistotniejszym parametrem cechującym stolarkę okienną jest współczynnik przenikania ciepła. Warto zapamiętać, że jest on oznaczony symbolem Uw i w przypadku produktów energooszczędnych powinien być mniejszy niż 1,3W/m2K. Przykładem okien spełniających wymogi energooszczędności są okna z PVC wykonane z 5-komorowego profilu, wyposażone we wkład trzyszybowy oraz specjalne wzmocnienia termiczne.

Drzwi

Poza wyborem odpowiedniej stolarki okiennej pozostaje jeszcze dobór energooszczędnych drzwi zewnętrznych. Chcąc uzyskać maksymalną energooszczędność budynku, wybrane drzwi wejściowe powinny spełniać warunki niskiej przepuszczalności ciepła. Podobnie jak w przypadku stolarki okiennej, parametrem określającym izolacyjność termiczną drzwi jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Budynki energooszczędne wymagają wartości współczynnika Uw dla drzwi na poziomie poniżej 1,3 W/m2K. Drzwi przeznaczone dla budynków energooszczędnych tego typu nie są jeszcze standardem, lecz coraz częściej zaczynają być dostępne w ofercie czołowych producentów stolarki drzwiowej. Czynnikiem, który decyduje o izolacyjności cieplnej drzwi wejściowych jest przede wszystkim zastosowana wewnątrz warstwa ocieplenia. Równie ważny, jak ocieplenie, jest materiał, z którego wykonane zostało skrzydło drzwiowe. Najczęstszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji drzwi energooszczędnych są aluminium, PCV oraz wysokiej jakości drewno. Należy pamiętać, że produkowane obecnie drzwi energooszczędne nie różnią się wizualnie od tradycyjnych drzwi wejściowych. Nowoczesne drzwi wejściowe o charakterze energooszczędnym i dobrych parametrach termicznych posiadają również naświetla, czyli wąskie przeszklenia wokół drzwi. Może się wydawać, że powodują one niekontrolowane uciekanie ciepła przez przegrodę, jednak straty ciepła spowodowane przez montaż naświetli, ograniczone jest przez wykorzystanie szyb niskoemisyjnych. Posiadają one równie dobre parametry izolacyjności termicznej co całe drzwi.