Biżuteria ręcznie robiona

Kiedy na zewnątrz mocniej zaczyna świecić słońce, a my chowamy głęboko do szafy zimowe palta i kurtki, nasza biżuteria, którą nosimy na co dzień lub od święta, może wreszcie zabłysnąć swym pełnym blaskiem w świetle dnia. Większość z nas ma szczególne przywiązanie do swoich ozdób, wśród których znajduje się biżuteria ręcznie robiona. Cieszy ona zwykle nasze oczy swoimi niepowtarzalnymi wzorami. Lubimy dotykać misternie wyprofilowanych kształtów, kiedy są zamknięte w szkatułkach, ale też wtedy, gdy są ozdobą naszego stroju.

Biżuteria ze srebra

Biżuteria srebrna jest niezwykle elegancka z uwagi na metal, z jakiego została wykonana. Odbija on światło najlepiej ze wszystkich dostępnych na ziemi metali. Jest pradawnym symbolem. Wśród ludzkich kultur od tysiącleci zajmuje wysokie miejsce w hierarchii cennych kruszców. Wniknął w historię przeszłych i współczesnych cywilizacji. Srebro obecne jest w kulturze słownej, piśmiennej, w szeroko pojmowanej sztuce. Biżuteria srebrna jest tych cywilizacji i ich sztuki nieodłącznym towarzyszem. Pozwala nam zarówno poznać warunki i okoliczności życia naszych przodków, jak też wyrażać nasze współczesne dążenia i myśli. Najcenniejszymi srebrnymi ozdobami są te, które niosą wraz z sobą ładunek emocjonalny. Wiemy o nim tylko my sami, tylko w nas przywołują wspomnienia lub budzą uczucia. Kiedy biżuteria jest prezentem, który od kogoś dostaliśmy, jej wartość, z uwagi na wspomniane wyżej emocje, bardzo wzrasta. Dlatego, jeśli zechcemy kogoś obdarować, bardzo ważnych jest kilka szczegółów.

Biżuteria artystyczna

W znacznym procencie przypadków, synonimem pojęcia biżuteria ręcznie robiona jest termin biżuteria artystyczna. Dzieje się tak dlatego, że, aby wykonać ręcznie ozdobę, trzeba mieć w sobie poczucie piękna, nierzadko wielką wrażliwość na otaczający nas świat i ludzkie uczucia. Wrażliwość tę posiadają właśnie artyści. Doświadcza ona ich zwykle duchowo. W swoich pracach chcą oni zawrzeć, jak najwięcej ze swojej osobowości, swojego punktu widzenia wszechświata, swoich przemyśleń na temat filozofii i metafizyki.

Cena tych artystycznych emocji jest wielka, dlatego przekłada się to najczęściej na cenę biżuterii. Prezent, który chcemy podarować, zazwyczaj będzie kosztowny. Nie to jest jednak w istocie sprawy najważniejsze, choć pewną wagę posiada. Obdarowana osoba zazwyczaj zna cenę takich ozdób. Tym bardziej zatem może być przekonana o szczerości naszych uczuć. Skoro wydajemy tak wiele, zapewne zależy nam na uczuciach obdarowanej strony.

Bransoletki sznurkowe

Biżuteria artystyczna to mnóstwo wzorów i propozycji, wiele użytych do produkcji materiałów. Tworzywem tym mogą być elementy pochodzenia naturalnego: minerały, szlachetne kamienie i metale, materiały pochodzenia organicznego, jak też wytwory ludzkiej cywilizacji, np. stopy metali, plastik, szkło, sznurek, etc.

Stałą kategorią wśród biżuterii, są właśnie, wytworzone na bazie materiałów, produkowanych przez człowieka, bransoletki sznurkowe. Są one nieodłącznym elementem stylizacji od wielu lat. Dostępne są w niezliczonej ilości wzorów i kolorów. Łączone są z przeróżnymi materiałami takimi, jak metale, kamienie szlachetne i półszlachetne, elementy pochodzenia organicznego, itp.

Bransoletki sznurkowe to specyficzna biżuteria ręcznie robiona, z uwagi na wielkie walory dekoracyjne, jednym razem, lub dyskrecję i skromność innym. Wszystko zależy od pomysłu autora bransoletki i dodatków, które zostały użyte do jej wytworzenia.

Chcąc kogoś obdarować ozdobą wykonaną, jako biżuteria artystyczna, powinniśmy znać gust tej osoby. Powinna to być też rzecz symboliczna w takim zakresie, w jakim zarówno darczyńca, jak i obdarowany, będą mieli świadomość znaczenia i ważności symbolu. Ponieważ, jak wyżej było wspomniane, osoba obdarowana, zazwyczaj zna cenę prezentu, w większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by razem z nią wybrać interesującą ją biżuterię. Można też przejrzeć razem ofertę sklepu i uważnie obserwować lub zwyczajnie zapytać, jaki rodzaj ozdób najbardziej preferuje. Gdy jesteśmy pewni, że prezent się spodoba, zaoszczędzi to nam niepokoju i obaw związanych z celnością zakupu.