Poradnik gracza – PC, konsole i najnowsze gry

 

Dzisiejsze rozwiązania sprzętowe dla graczy pozostawiają wiele wyboru dla potencjalnego użytkownika. Gracz, profesjonalny czy też zupełny amator, ma przed sobą przede wsystkim wybór: komputer PC, laptop czy konsola, a także, w przypadku komputera, wybór odpowiednich komponentów. Niezależnie od platformy do grania, graczowi przydaje się także wygodny, specjalnie przeznaczony do tego typu aktywności fotel. Wiele najnowszych gier wymaga coraz lepszego sprzętu. Przyjrzymy się wszystkim tym kwestiom po kolei.

 

PC albo konsola

Gracz może wybierać dwie różne platformy do swojej aktywności: PC albo konsolę. Oba środki do grania mają swoje plusy i minusy, a złotego środka raczej brak w tym wyborze. Przekonajmy się, dlaczego. Możliwe, że optymalnie byłoby posiadać i potężny komputer, i wszystkie możliwe konsole, ale taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Zobaczmy więc, jakimi kryteriami należy kierować się przy zakupie sprzętów.

Komputer – rozwiązanie otwarte

Tym, co wyróżnia komputer PC oraz niektóre najnowocześniejsze laptopy, jest ich wewnętrzna architektura sprzętowa, tzw. otwarta, tzn. możliwe jest modyfikowanie tego sprzętu poprzez dodawanie albo odejmowanie komponentów. W ten sposób możemy na przykład nadążać za najnowszymi trendami w świecie gier i być na bieżąco. Istniejąca możliwość wymiany komponentów na szybsze i nowsze, takich jak na przykład ilość pamięci, wymiana karty graficznej, procesora czy zainstalowanie nowego dysku twardego, pozwala na granie w najnowsze gry, które tego wymagają. Co jest minusem tego rozwiązania? Niestety dodatkowe koszty. Przykładowo wymiana karty graficznej to wydatek kilkuset złotych.

Konsole – rozwiązanie zamknięte

Konsole do gier, takie jak PlayStation 4 czy Xbox One, zazwyczaj są kompletną całością. Czymś, co może wymienić użytkownik w konsoli, jest zwykle tylko dysk twardy. Warto zaznaczyć, że najnowsze konsole są zupełnie samowystarczalne i nie potrzeba w nie wkładać większej inwestycji pieniężnej. Wadą tego rozwiązania jest niestety właśnie ta stałość sprzętowa, tzn. czasem twórcy konsol nie nadążają niestety za najnowszymi trendami w świecie gier i zwyczajnie konsole wtedy nie wystarczą, w przeciwieństwie do komputerów PC, których osprzętowanie zdecydowanie bardziej pozwala na granie w najnowocześniejsze gry.

Funkcje zastosowania – wybór należy do użytkownika

Pytanie podstawowe, które należy sobie zadać przed zakupem PC lub konsoli, to pytanie o zastosowanie sprzętu – do czego będziemy go używać? Najnowsze konsole posiadają wiele funkcji, jak na przykład oglądanie filmów DVD/Blu-ray, słuchanie muzyki, przeglądanie Internetu czy aplikacje umożliwiające oglądanie filmów z serwisów VOD. Komputer stacjonarny z kolei, czy też laptop, ma szersze spektrum zastosowań. Oprócz powyższych funkcji konsoli, dzięki kontrolerom takim jak myszka i klawiatura, sprzyja na pewno wygodniejszemu przeglądaniu Internetu, a użytkownik może zainstalować wiele różnych aplikacji lub programów, służących do zastosowań rozrywkowych bądź nierozrywkowych. Wybór więc, uzależniony od zastosowania, należy do użytkownika.

Komponenty komputerowe

Najważniejszymi składnikami do komputera, które może wybrać gracz, aby cieszyć się najnowszymi grami na swoim sprzęcie, są: karta graficzna, procesor oraz dysk twardy. Wymiana karty graficznej jest inwestycją największą, najwięcej kosztującą, ale zarazem taką, która najbardziej zwraca się. Dobra karta graficzna gwarantuje płynność gier, co jest bardzo ważne w przypadku nawet najbardziej wymagających graczy. Najdroższe karty graficzne mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, a najbardziej popularnymi są te w przedziale 1-2 tys. złotych albo 3-4 tys. złotych. Znaczenie karty graficznej nieustannie wzrasta, a więc warto zainwestować w nią, by cieszyć się nawet najnowszymi, najbardziej wymagającymi sprzętowo grami. Dobrze też zaznaczyć, że co potężniejsze karty wymagają również odpowiedniego zasilacza, jak i dedykowanych kabli zasilających. Drugi komponent, procesor, jest równie ważną inwestycją. Zależnie od stopnia zaawansowania, procesor cechuje się kilkoma lub kilkunastoma rdzeniami. Jest zasada, że minimalny przedział rdzeni dla gracza to 4-6. Wybierając procesor, trzeba zwrócić uwagę także na częstotliwość taktowania – im wyższa, tym lepiej. Ostatni składnik, dysk twardy, nie jest najważniejszy dla gracza, ale jest istotny w razie podnoszenia wydajności komputera. Przy planowaniu komputera, gracz musi wziąć pod uwagę na pewno dysk SSD, gdyż jest to konstrukcja zamknięta, a także bardzo szybka i przede wszystkim cicha. Podsumuwując, komputer można kupić oczywiście gotowy, a można także zmodernizować swój stary. Powstaje także wiele laptopów gamingowych, które są alternatywą dla pecetów. Wybór, jak zwykle, należy do użytkownika.

Najnowsze gry – pierwsza połowa 2018

Rok 2018 przyniósł wiele premier gier. Zobaczmy ich przykłady. W styczniu wyszedł Dragon Ball FighterZ – jest to gra-bijatyka. W tym samym miesiącu miał premierę także Monster Hunter: World. Jest to gra, która polega na tropieniu i zabijaniu potworów, z których śmierci pozyskuje się materiały na ulepszenie ekwipunku. Luty to czas EA Sports UFC 3 (tylko na konsole), jest to symulacja zróżnicowanych sztuk walki. Shadow of the Colossus, kolejna lutowa gra (tylko na PS4), to wcielenie się w rolę wędrowca, który trafia do tajemniczej krainy, w której musi pokonywać kolejne kolosy, by na koniec uwolnić pewną kobietę. Dynasty Warriors 9 to gra polegająca na wykonywaniu misji. Kingdom Come: Deliverance jest grą RPG z otwartym światem. Również lutowa Secret of Mana (te same platformy) to wcielenie się w rolę chłopca, który znajduje tajemniczy, wszechmocny miecz i udaje się ratować Manę, swój kraj. Metal Gear Survive to gra opierająca się na przetrwaniu pośród zombie. Z marcowych premier warto wyróżnić Far Cry 5 oraz A Way Out, gry, w których nasze decyzje wpływają na rozgrywkę i ta zmienia się odpowiednio do naszych kolejnych przedsięwzięć. Kwietniowe premiery to przede wszystkim Age of Empires: Definitive Edition, gra ulepszona, jeśli chodzi o swoje poprzednie edycja i jak sama nazwa mówi, definitywna. Długo wyczekiwaną grą było Frostpunk, gra strategiczna. W maju z kolei mamy premierę Crackdown 3, w którym gracz eksploruje kolorowe, neonowe miasto; Vampyr – to gra, która oferuje wybór – zostać wampirem lub lekarzem ukąszonych przez wampirów jednostek. Czerwiec natomiast to miesiąc premiery przede wszystkim The Crew 2, gra wyścigowa. Wszystkie wymienione gry są na platformy PC, PS4 oraz Xbox One, jeśli nie napisano w nawiasie inaczej.

Najnowsze gry – druga połowa 2018

W lipcu premiery mają: Shenmue 3, japońska gra akcji; Pillars of Eternity 2: Deadfire, klasyczne RPG oraz Jurassic World Evolution, gra oferująca budowę parku rozrywki z dinozaurami. Sierpień należy do Onrush, gry wyścigowej; Ace Combat 7: Skies Unknown, gry w tematyce wojennej między dwoma państwami; BattleTech, w której gracz wciela się w dowódcę robotów; Biomutant, gry w klimacie postapokaliptycznym. Kolejny miesiąc, wrzesień, to czas Concrete Genie (PS4), gra o chłopcu, który znajduje magiczny pędzel do kolorowania okolicy; Darksiders 3 – jedna z najbardziej wyczekiwanych premier całego roku – gra, w której mrocznych podziemiach gracz rozwiązuje różne zagadki; Shadow of the Tom Raider – gra z Larą Croft w roli głównej; Spider-Man, gra o słynnej komiksowej postaci. Październik z kolei to czas Red Dead Redemption 2, gry osadzonej w realiach Stanów Zjednoczonych; Skull&Bones – gry, w której rządzą piraci; Overkill’s The Walking Dead, gry z trybem kooperacji. Listopadowe premiery to Metro Exodus, gra podejmująca wydarzenia po Metro: Last Light z 2013 roku; Anthem – gra z otwartym światem, w którym pokonuje się kolejne potwory; Surviving Mars – gra polegająca na przetrwaniu na ognistej planecie. W ostatnim miesiącu roku, grudniu, graczowi zostaną zaoferowane: Phoenix Point, gra osadzona w dalekiej przyszłości; Anno 1800 – gra ekonomiczna; The Wolf Among Us: Season 2, prequel do The Wolf Among Us; World of Warcraft: Battle for Azeroth, gra z uniwersum słynnego Warcrafta. Jak widać, jest na pewno w czym wybierać. Wszystkie gry są na platformy PC oraz konsole, jeżeli nie zanaczono inaczej.

Wszystko jest – jeszcze fotel
Najczęściej długotrwałe, wielogodzinne granie w gry powoduje, że gracz – profesjonalny lub zwyczajny, domowy amator – potrzebuje odpowiedniego siedziska. Jest to może najmniej ważny sprzęt w otoczeniu gracza, ale jakże znaczący dla wygody i komfortu grania. W przypadku posiadania komputera bądź laptopa wybór fotela jest niezbędny. Sklep Morele.net posiada szeroką ofertę foteli dedykowanych dla graczy. Dobrze dobrany fotel nie tylko powoduje, że nie odczuwa się wielogodzinnego siedzenia w jednym miejscu, ale także dobroczynnie działa na kręgosłup. Dzięki dobrze dobranemu fotelowi zyskuje się bezcenny komfort, jak i równie nieocenioną wygodę działania. Nie odczuwa się żadnego dyskomfortu, co jest bardzo ważne w przypadku wielogodzinnych rozgrywek.