Rozszerzenia w polisie dla dziecka - co wybrać?

Ubezpieczenie dziecka to niezwykle ważny temat dla większości rodziców, jednak w tej kwestii popełniane są częste błędy, jak niewłaściwie wybrany zakres ochrony, zbyt niskie sumy ubezpieczenia lub zakup polisy na życie bez wcześniejszego porównania cen i produktów.

Jednym z poważniejszych błędów jest także mylne wyobrażenie o polisie, a zwłaszcza tej oferowanej przez szkołę. Rodzice nie zapoznają się ze szczegółami polisy NNW, ciesząc się niską składką na poziomie 30-50 zł rocznie. W rzeczywistości okazuje się, że zakres ochrony jest bardzo wąski, a maksymalne odszkodowanie w okolicach 10 000 – 20 000 zł, przy czym każdy wypadek, uraz i złamanie są liczone procentowo według odniesionego uszczerbku na zdrowiu.

Polisa w szkole to narzucenie oferty, której nie jesteśmy w stanie porównać z innymi. Może się okazać, że płacąc 20 zł miesięcznie za indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka zyskamy więcej opcji dodatkowych i większe kwoty ewentualnego odszkodowania. A jeśli już mamy ofertę polisową e szkoły, nic nie stoi na przeszkodzie, aby raz jeszcze ubezpieczyć dziecko. W razie wypadku otrzyma ono świadczenie z obu polis.

 

Skuteczna ochrona finansowa w razie wypadku

Wypadki to nie tylko specjalność dzieci – często są również udziałem dorosłych. Ponieważ skutki dla jednych i drugich mogą być tragiczne, dlatego warto ubezpieczyć się na ich możliwość w ramach jednej polisy, decydując się na rodzinne ubezpieczenie na życie. W ramach takiego produktu chroniony jest rodzic i dziecko, a każda z tych osób może mieć indywidualnie dobrany zakres ochrony, np. rodzic NNW, poważne zachorowanie i wypadek komunikacyjny, a dziecko tylko pakiet NNW.

Sprawdzając ubezpieczenia na życie w porównywarce ubezpieczeń można zauważyć, że rozszerzenia dotyczące wypadków posiada większość towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli już zdecydujemy się na któreś z rozszerzeń, warto zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłacenia odszkodowania, zarówno gdy wypadkowi uległ dorosły, jak i dziecko. W niektórych okolicznościach nie dostaniemy świadczenia, jeśli wypadek miał miejsce:

  • wskutek aktu terrorystycznego,
  • wskutek spożycia alkoholu lub innych substancji zmieniających świadomość,
  • w wyniku próby lub dokonania samobójstwa.

Wyłączenia odpowiedzialności są obecne w każdej polisie – szkolnej, rodzinnej i posagowej. Wszędzie tam, gdzie ubezpieczonym jest lub może być dziecko. Przy czym wyłączenia dotyczą zarówno umowy podstawowej (śmierć dziecka), jak i umów dodatkowych (NNW, pobyt w szpitalu, operacja chirurgiczna, wypadek komunikacyjny i inne).

Warto pamiętać, że wypadek w ubezpieczeniu na życie jest pojęciem bardzo szerokim i nie kończy się zawsze na złamaniu czy urazie, aby wystarczyło rozszerzenie NNW. Bywa i tak, że wypadek z udziałem dziecka powoduje:

  • śmierć,
  • długą i kosztowną rehabilitację,
  • leczenie szpitalne,
  • konieczność wykonania operacji,
  • domowe wizyty lekarza lub pielęgniarki.

Zanim wybierzemy rozszerzenie dla dziecka, warto dokładnie przeanalizować jego sytuację – czy dojeżdża do szkoły samochodem lub autobusem, czy uprawia kontuzjogenne dyscypliny sportowe oraz w jaki sposób spędza czas wolny.

Prawidłowo dobrany zakres ochrony wypadkowej to nie tylko wypłata odszkodowania w formie gotówki, ale również bezgotówkowe finansowanie niektórych usług, jak wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, opieka psychologa, transport medyczny, konsultacje u specjalisty bez kolejek czy dowóz leków do miejsca zamieszkania.

 

Sfinansowanie choroby z polisy

Zakupione ubezpieczenie na życie dla dziecka w www.ubezpieczeniaonline.pl to również możliwość wykupienia umowy dodatkowej w zakresie zdrowotnym. Dzieci mają niższą odporność od dorosłych, przez co częściej zdarza im się złapać wirusa, gorzej znoszą choroby lub wymagają większej opieki zdrowotnej lub szpitalnej. Dlatego warto ubezpieczyć dziecko na wypadek konkretnych chorób. To możliwe dzięki wykupieniu całego pakietu, który obejmuje nawet kilkadziesiąt wyszczególnionych jednostek chorobowych.

Przykładowo, dziecko może zyskać odszkodowanie na wypadek omdlenia, zawału serca, udaru mózgu, urazu wskutek ataku epilepsji, chorób nowotworowych, cukrzycy, zaburzenia rozwoju mięśni (dystrofia mięśniowa), zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.

W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i wariantu można wykupić precyzyjną listę chorób, od których ubezpieczenie będzie chronić finansowo.