Polisa na raka - ile dostanę odszkodowania?

Ubezpieczenie na raka jest dodatkową ochroną, która zapewni spokój oraz gwarancję, że w tak trudnym czasie, jakim jest zachorowanie na chorobę nowotworową, można liczyć na wsparcie finansowe potrzebne w trakcie kosztownego leczenia.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Państwowy Zakład Higieny ostrzegają, że nowotwory złośliwe stanowią największe zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, pomiędzy 45. a 69. rokiem życia. Bez względu na płeć stałym zagrożeniem dla jest nowotwór tchawicy, oskrzela i płuc. Umieralność z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest nadal wyższa niż w krajach zachodnich Unii Europejskiej czy USA.

 

O różnicach decyduje dostępność innowacyjnych metod zwalczania nowotworów oraz większa świadomość społeczna. Me bez znaczenia jest zdrowa i odżywcza dieta, utrzymanie prawidłowej wagi ciała i regularna aktywność fizyczna (30 minut dziennie ma zbawienny wpływ na kondycję organizmu) połączona z ograniczaniem siedzącego trybu życia.

 

O co chodzi w polisie na raka?

Mimo wszelkich starań i zmiany sposobu życia – nie możemy zapewnić sobie gwarancji, że choroba nowotworowa została z naszego życia stuprocentowo wykluczona na przyszłość. Można dbać o właściwą, zdrową dietę, porzucić zanieczyszczone miasto, co jednak nie gwarantuje to jednak zupełnego zdrowia. Można jednak zatroszczyć się na przyszłość o środki finansowe, które potrzebne będą na leczenie.

Polisa na raka jest umową dodatkową, która precyzuje zakres swojej ochrony wyłącznie na wypadek zdiagnozowania nowotworu. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego – programy ochronne bywają różne. Niektóre firmy stosują listę nowotworów, na wypadek których ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, inne z kolei ubezpieczają na najczęściej występujące rodzaje nowotworu: piersi, prostaty, płuc, jelita grubego.

Ta druga opcja z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem u osób, u których w rodzinie konkretny nowotwór atakował kolejne osoby. Wczesne wykrycie i szybkie leczenie może zapewnić zdrową i bezpieczną przyszłość, często jednak choroba wymaga kosztownego leczenia lub czasowej przerwy w pracy .

Polisa na raka może zapewnić odszkodowanie w określonej kwocie, świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu, przebytej operacji, dofinansowanie do leków nierefundowanych, dodatkowe konsultacje u specjalisty bez kolejki, transport medyczny czy wsparcie psychologa w trudnych chwilach. Warto pamiętać o tym przy wyborze polisy, ponieważ każda forma pomocy może okazać się przydatna.

Oferty warto ze sobą porównywać, ponieważ obecnie na rynku ubezpieczeniowym istnieje wiele solidnych towarzystw ubezpieczeniowych o dobrych jakościowo produktach, zatem nie należy wybierać pierwszej lepszej oferty, która zostanie nam przez kogoś polecona. By porównać kilka ofert ze sobą i dowiedzieć się o nich czegoś więcej, można sprawdzić ubezpieczenia na życie w porównywarce ubezpieczeń na życie nr 1 www.rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie dowiemy się zarówno o podstawowych ofertach na życie, jak i zakresie ochrony na raka.

 

Odszkodowanie za diagnozę - ile otrzymam?

Choroba nowotworowa w każdym przypadku miewa inny przebieg oraz wymaga innego leczenia i to należy mieć na uwadze wybierając ubezpieczenie. Jeśli wśród rodziny i znajomych historia z nowotworem skończyła się na operacyjnym usunięciu guza, nie musi oznaczać tego samego w innym przypadku.

Warto, by suma ubezpieczenia była na tyle wysoka, by pomogła nam w trudnej sytuacji – niektóre towarzystwa, jak np. Nationale Nederlanden w wariancie „Rakowi wspak” za samo zdiagnozowanie nowotworu wypłaca 40% sumy ubezpieczenia. Odszkodowanie będzie tym wyższe, im wyższa była wybrana przez nas suma polisy. Kolejne świadczenia są wypłacane na podstawie postępu choroby oraz zalecanego leczenia.

W przypadku towarzystwa AXA w produkcie „Pomoc na raka” można otrzymać miesięczną rentę na okres nawet 12 miesięcy, co pomaga podjąć decyzję o szybkim leczeniu.

TU Aviva w swoim programie ochronnym „Poważne zachorowanie” ustala listę chorób na 40 pozycji, w tym m.in. na wypadek raka piersi, chłoniaki złośliwe, ziarnicę złośliwą, łagodny nowotwór mózgu, raka płuc czy białaczkę. W swojej ofercie proponuje nawet do 800 tys. zł na leczenie w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia.

Prudential posiada rozszerzenie na wypadek zachorowań, w skład których wchodzi szeroka lista chorób nowotworowych, a odszkodowanie może wynosić do 2 mln zł. Składa się oczywiście na to wybór sumy ubezpieczenia i wysokość opłacanej składki.

 

Jaką polisę wybrać?

Wybór nie jest łatwy – ilość produktów ochronnych na rynku jest całkiem spora. By nie pogubić się w składkach, procentach, sumach, można skorzystać z pomocy fachowych narzędzi. Z całą pewnością pomocny może okazać się kalkulator ubezpieczenia na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl, który pomoże precyzyjnie dobrać produkt, jakiego potrzebujemy.

Przy wyborze produktu warto również zwrócić uwagę na wyłączenia od odpowiedzialności, dzięki którym ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacenia świadczenia. Najczęstsze z nich to prostu wymienione przypadki nowotworów, które nie podlegają świadczeniu.