Akcesoria do laptopa gamingowego

Nie tylko wydajne podzespoły wpływają na nasz komfort podczas gry. Znacząco uprzyjemnić mogą ją także różnego rodzaju dodatki sprzętowe, których szeroki wybór znajdziemy w sklepie internetowym Morele.net.

Oczywiście większość z nich nie jest niezbędna, by cieszyć się nowymi produkcjami, jednak śmiało można stwierdzić, że w wielu przypadkach znacząco urozmaicają rozgrywkę, a nawet stanowią o naszej przewadze podczas potyczek sieciowych.

Laptop gamingowy, czyli jaki?

Zanim jednak przejdziemy do opisywania przydatnych akcesoriów, warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy samym laptopie. Co bowiem decyduje o tym, że można uznać go mianem gamingowego? Wpływ na to ma kilka kwestii. Przede wszystkim wydajne podzespoły, dzięki którym jest on w stanie obsłużyć nowe gry, ale również sposób wykonania obudowy, rozbudowany zestaw chłodzący i odpowiednio dobrana matryca.

Chcąc więc zakupić laptopa do gier, warto prześledzić specjalne oferty producentów, skupiające się właśnie na tej kategorii. W urządzeniach tego typu znajdziemy przede wszystkim procesory o sporej liczbie fizycznych rdzeni. Są to bowiem układy co najmniej czterordzeniowe, często specjalnie oznaczane, by wiadomo było, że gwarantują wysoką wydajność. Przykładem są chociażby takie modele jak Intel Core i7-7700HQ lub i7-7820HK, który można dodatkowo podkręcać.

Do tego wszystkiego dokładana jest spora ilość pamięci RAM (kości typu DDR4 o pojemności 8, 16, a nawet 32 GB) i wydajna karta graficzna, która ma największy wpływ na osiągi uzyskiwane podczas obsługi gier. Musi dysponować szybka pamięcią i wieloma przydatnymi technologiami. Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, polecić można przede wszystkim jednostki z serii Nvidia GeForce GTX 10.

Do tak skonstruowanego zestawu należy dodać dysk twardy (najlepiej dwa – HDD i SSD), specjalnie wzmacnianą obudowę, pod którą montowany jest również zaawansowany system chłodzący, a także matryca IPS, działająca w rozdzielczości Full HD lub wyższej. W ten sposób otrzymujemy prawdziwego laptopa gamingowego, który poradzi sobie z każdą nową grą. Gdy już go zakupimy, możemy wziąć się za kompletowanie wspomnianych akcesoriów.

Słuchawki bezprzewodowe

Granie ze słuchawkami na uszach to często najlepszy możliwy wybór. Nie tylko ze względu na możliwość rozkoszowania się ścieżką dźwiękową przygotowaną przez twórców, ale również za sprawą wygody komunikacji z innymi podczas gier online. Gdy rozgrywamy mecz w grze Counter-Strike, walczymy z przeciwnikami Docie lub staramy się nie zginąć w Playerunknown's Battlegrounds, odpowiednie porozumiewanie się z członkami naszego zespołu to podstawa.

Słuchawki bezprzewodowe okażą się pod tym względem bardzo dobrym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że nie ograniczają nas ciągnącym się przewodem. Możemy przyjąć dowolną pozycję i cieszyć się grą oraz kolejnymi fragami.

Decydując się na zakup takich słuchawek, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

  • rodzaj – jego wybór jest kwestią czysto indywidualną. Na rynku znaleźć możemy modele nauszne, dokanałowe, douszne, wokółuszne, a także występujące w postaci opaski. Z naszej strony możemy polecić przede wszystkim rozbudowane słuchawki nauszne, pozwalają odizolować się od dźwięków z zewnątrz,
  • zasięg działania – parametr niezwykle istotny. Co nam bowiem po słuchawkach, których działanie będzie zakłócane za każdym razem, gdy choć trochę oddalimy się od komputera? Wszystko to sprawia, że warto decydować się na urządzenia o zasięgu działania co najmniej 10 metrów,
  • mikrofon – bez niego nie będziemy w stanie skutecznie rywalizować w sieci. No chyba że zamierzamy grać w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że interesujące nas słuchawki nie posiadają mikrofonu, zawsze możemy dokupić go osobno,
  • czas pracy – kolejny parametr, obok którego nie możemy przejść obojętnie. Warto wybierać słuchawki działające jak najdłużej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wyczerpią się one podczas najważniejszej rozgrywki. Na rynku dostępne są modele działające od jednej do nawet stu godzin bez konieczności ładowania.

Myszka gamingowa

Żadnego zapalonego gracza nie trzeba przekonywać, że dobrej jakości myszka to podstawa w większości grach. Wspomnieć należy zwłaszcza od produkcjach typu FPS, w których zadecydować może nawet ułamek sekundy.

Chcąc więc zagwarantować sobie precyzję działania, warto zdecydować się na model obsługujący regulację czułości (DPI). W przypadku dobrej jakości myszek wynieść można ona od 100 do nawet 16000 DPI – dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować zachowanie kursora podczas gry. Możemy zdecydować, czy będzie on poruszał się szybko lub wolne w przypadku wykonywanych ruchów.

Zwrócić uwagę należy także na liczbę przycisków myszki. Przyjmuje się, że optymalne są urządzenia posiadające od 6 do 8 przycisków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić myszki bardziej rozbudowane. Dzięki temu większość czynności będziemy mogli wykonywać właśnie za pomocą naszego komputerowego gryzonia.

Podkładka

Skoro wybraliśmy już dobrą myszkę, należy zadbać także o to, aby mogła się ona po czymś poruszać. Powinna być to wysokiej jakości podkładka, która zagwarantuje odpowiedni poślizg. Ogromne znaczenie ma to, z jakiego materiału została ona wykonana.

Na rynku znaleźć można podkładki gumowe, z mikrowłókna, aluminium, plastiku, silikonu, PVC, tkaniny, pianki, a nawet ze szkła. Konkretne materiały powinny zostać dostosowane do posiadanej przez nas myszki. Warto sprawdzić także, z czego został wykonany spód podkładki. Polecane są specjalne materiały antypoślizgowe. Wszystko to zapewni nam wysoki komfort gry.

Klawiatury dla graczy

Są raczej rzadko wybierane przez posiadaczy laptopów, jednak czasem może zdarzyć się tak, że klawiatura wbudowana okaże się w jakiś sposób niewygodna, co popchnie nas do zakupu urządzenia zewnętrznego.

W przypadku zakupu klawiatury, najważniejszy wydaje się być materiał, z którego został wykonany, a także sposób zamontowania przycisków. Warto decydować się na modele o cichym działaniu, krótki skoku i stosunkowo miękkiej konstrukcji, dzięki której nasze palce nie będą męczyły się tak szybko, jak w przypadku urządzeń standardowych.

Gamepady i kierownice

W przypadku niektórych gier wykorzystanie myszki i klawiatury może okazać się niewygodne, dlatego konieczny okaże się zakup sprzętu dodatkowego. W przypadku produkcji sportowych (FIFA 18, NHL 18 etc.) sprawdzi się gamepad, natomiast kierowanie samochodem wyścigowym będzie najbardziej efektywne w przypadku wykorzystania kierownicy.

W obu przypadkach znaczenie ma rozkład wszystkich przycisków i elementów odpowiedzialnych za komfortową grę. Warto decydować się również na sprzęt znanych producentów – możemy mieć wtedy pewność, iż okaże się on kompatybilny z najnowszymi grami i laptopami.

Fotele dla graczy

Na koniec warto zaznaczyć, iż na rynku dostępnych jest mnóstwo specjalnych foteli przygotowanych właśnie dla graczy. Przeważnie posiadają one specjalnie wyprofilowane oparcie, podłokietniki, a także dodatkowe podgłówki. Wszystko po to, aby umożliwić nam przyjęcie najwygodniejszej pozycji, która nie obciąży zbytnio kręgosłupa. Decydując się na zakup takiego fotela, zwróćmy uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany, a także czy pozwala na swobodną regulację położenia najważniejszych elementów.

Jak widać, liczba przydatnych akcesoriów gamingowych dostępnych na rynku jest naprawdę spora. Posiadanie wielu z nich jest niezbędne, jeśli chcemy liczyć na osiąganie zadowalających rezultatów w ramach rozgrywek sieciowych. Pozostałe zostały przygotowane po to, aby zwiększyć nasz komfort podczas gry.