Tania polisa OC w 7 minut

Przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakładają na wszystkie firmy ubezpieczeniowe działające w Polsce i oferujące polisy OC komunikacyjne, obowiązek zapewnienia takiego samego zakresu ochrony. Nie ma jednak odgórnych wymogów narzucających im, jaką cenę mają mieć polisy OC. W ostatnich latach ceny polis OC dla właścicieli samochodów i innych pojazdów mechanicznych zdecydowanie wzrastają. Przedstawiamy sposoby na to, aby obniżyć cenę OC.

Wybór najtańszego ubezpieczyciela

Kierowca może otrzymać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu właśnie od potencjalnie najdroższego ubezpieczyciela. Dlatego warto wyliczyć składkę na OC dla swojego pojazdu przy użyciu narzędzi internetowych i sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe będzie najtańsze. Pomoże przy tym kalkulator polis samochodowych z ubezpieczamy auto. Po wpisaniu do elektronicznego formularza wszystkich danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu oraz jego właściciela, algorytm kalkulatora wyliczy prawdopodobną składkę roczną na OC w poszczególnych firmach. Klientowi nie pozostanie nic innego, jak wybrać najtańszą ofertę. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Wybór odpowiedniego pojazdu

Za samochody z dużą pojemnością silnika, z instalacją LPG, sprowadzone zza granicy, kierowcy zwykle płacą wyższą składkę na OC niż za krajowe, o małym silniku. Jeśli chcemy więc zmniejszyć cenę opłacanej polisy OC, powinniśmy wybrać samochód o mniejszej pojemności silnika, np. 1.4 l, w benzynie, pochodzący z Polski. Małe auto kompaktowe na pewno pociągnie za sobą niższą składkę na OC niż SUV z dużą pojemnością silnika.

Współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym

Młody kierowca, który nigdy wcześniej nie ubezpieczał w ramach OC swojego auta, płaci zwykle 100 proc. składki ubezpieczeniowej. Może jednak zaoszczędzić, jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisze współwłaściciela, który dysponuje wysokimi zniżkami ubezpieczeniowymi. Może być to na przykład rodzic. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę w takim wypadku przy wyliczaniu składki na OC najkorzystniejsze zniżki, którymi dysponują współwłaściciele.

Trzeba jednak uważać na takie działania, ponieważ wypadek spowodowany przez kierującego pojazdem wywoła negatywny skutek w postaci utraty całości lub części zniżek na OC przez obu współwłaścicieli.

Zaoszczędzimy ponadto, jeśli wejdziemy w związek małżeński - niektórzy ubezpieczyciele biorą to za plus i obniżają o kilka procent składkę ubezpieczeniową. Podobnie w przypadku kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej lub podpisywania umowy w trybie online.