Zapomniałeś przedłużyć ubezpieczenie samochodu? Zapłacisz majątek!

Od nowego roku kierowcy będą musieli jeszcze bardziej pilnować się, by zawsze mieć aktualne ubezpieczenie samochodu OC. Kary za jego brak będą jeszcze wyższe. Sprawdź, ile może kosztować cię brak OC.

Ubezpieczenie samochodu musi być – bez wyjątków!

Wśród części kierowców panuje niemające pokrycia w rzeczywistości przekonanie, że jeśli samochód stoi nieużywany – np. niesprawny – to nie musi być ubezpieczony. Wynika to z założenia, że ubezpieczenie dotyczy kierowców i ich pojazdów wyłącznie wtedy, gdy poruszają się po drogach. Niestety, prawo nie definiuje takich wyjątków i obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w postaci OC musi mieć każdy pojazd. Innym przypadkiem, wymienionym w najnowszym sondażu jako jedna z najczęstszych przyczyn braku OC, jest płatność w ratach. A dokładniej błędne przekonanie właścicieli pojazdów, że polisa OC przedłuża się automatycznie nawet jeśli zapomną zapłacić którejś z rat dotychczasowej składki. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od przyczyny, brak OC wiąże się z karą finansową.

UFG sprawdzi twoje ubezpieczenie samochodu

O tym, czy kierowcę należy ukarać decyduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli wystąpi podejrzenie, że dany pojazd nie został ubezpieczony, UFG wezwie właściciela do udzielenia informacji o ubezpieczeniu. Może to zrobić w wyniku kontroli przeprowadzonej przez policję, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów lub jeśli wątpliwości powstaną podczas rutynowego sprawdzania informacji o polisach OC przekazywanych do UFG przez firmy ubezpieczeniowe. W praktyce oznacza to, że właściciel pojazdu może być ukarany nie tylko jeśli zostanie zatrzymany przez policję bez dokumentów.

Co więcej, na opłacenie kary mamy zaledwie 30 dni, a od decyzji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie można się odwołać ani jej zakwestionować! Jedynym sposobem na cofnięcie postanowienia UFG jest udowodnienie, że posiadało się ubezpieczenie samochodu ważne za okres, za jaki nałożona została opłata karna.

Ile kosztuje zapomniane ubezpieczenie samochodu?

Wysokość kary zależy od rodzaju pojazdu oraz tego, jak długo pozbawiony był on ubezpieczenia OC. Natomiast sama stawka wyliczana jest na podstawie… ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlatego też od 1 stycznia 2018 roku za brak ubezpieczenia samochodu zapłacimy więcej niż do tej pory. Od nowego roku zostanie bowiem podniesiona płaca minimalna – do kwoty 2100 zł brutto.

W przypadku samochodu osobowego oznacza to, że zapłacimy:

  • 840 zł za ubezpieczenie samochodu nieważne przez okres do 3 dni,
  • 2100 zł za brak OC przez 4-14 dni,
  • aż 4200 zł, jeśli zapomnimy o ubezpieczeniu OC na dłużej niż 14 dni!

Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa portfela, warto więc od nowego roku szczególnie dobrze dbać o to, by ubezpieczenie samochodu czy motocykla było zawsze aktualne i w pełni opłacone.