Firanki do niskich pomieszczeń

Niskie mieszkanie o wysokości 2,50 – 2,80 m? Tak najczęściej wyglądają mieszkania w blokach budowane od lat 60-tych do końca ubiegłego wieku. Przy doborze firan do takiego wnętrza kieruj się poniższymi zasadami, a unikniesz optycznego zmniejszenia i tak już dość ciasnego pokoju.

Niskie budownictwo, tak charakterystyczne dla bloków z lat 70-tych i 80-tyh to prawdziwe wyzwanie dla dekoratora. Liczy się każdy detal – dobór kolorów, forma mebli oraz dekoracja okna. Jakie firany do niskiego pokoju będą najbardziej pasować?

Karnisz jak najwyżej

Podstawowa zasada przy dekoracji okien w niskich pomieszczeniach, to montaż karnisza jak najwyżej, najlepiej tuż przy suficie bądź bezpośrednio na suficie. Dzięki temu trickowi, firanka będzie zawieszona wysoko i miękko spływając aż do podłogi wydłuży okno. Karnisz powinien być też lekki w formie by nie obciążać całej struktury. Stosujmy zatem karnisze metalowe, z wąskimi drążkami, a zrezygnujmy z optycznie cięższych karniszy drewnianych.

Firana do niskiego pokoju– żakard czy woal?

Niestety, jeśli masz niskie mieszkanie, to możesz zapomnieć o firanach z dużymi, wyrazistymi wzorami. Zwłaszcza, jeśli szukasz dekoracji na jedyne okno w pomieszczeniu i do tego, nie jest to okno balkonowe. Duże aplikacje i wzory przytłoczą i zmniejszą optycznie wnętrze, a niekiedy mogą po prostu wyglądać śmiesznie. Z tego względu, żakardowe firany do niskiego salonu powinny mieć drobny, mocno ziarnisty wzór o niezbyt gęstym splocie.

Warto pamiętać również o tym, że w niskich pomieszczeniach, firana nie powinna blokować zbyt dużej ilości światła, bo to światło powoduje, że pokój wygląda na bardziej przestronny. Jeśli zatem potrzebujemy odsłonić się przed wzrokiem sąsiadów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w cięższe, zaciągane wieczorem zasłony, a w ciągu dnia pozostawianie okna ozdobionego lekką firaną.

Wartym rozważenia trickiem jest zastosowanie dekoracji okna zdobionej pionowymi pasami, które optycznie wydłużą pomieszczenie. W przypadku firany mogą to być pasy tkaniny o różnej fakturze (np. półprzepuszczalna batyst z błyszczącym, gładkim atłasem), a w kontekście zasłon kolorowe pasy, których kolor dobieramy w zależności od wystroju pomieszczenia i dominujących w nim dodatków.

Kolejnym sposobem na „podniesienie” sufitu są firany makarony. Koniecznie aż do samej ziemi. Świetnie sprawdzą się na oknach balkonowych oraz jako dekoracja okna w salonie.

Klasycznie czy z upięciami? Firanka w bloku

W niskich pomieszczeniach świetnie sprawdzają się firany gładkie – woal, batyst lub organza, które można zawieszać na taśmach marszczących bądź fantazyjnie upinać. To, jaką formę wybrać, zależy przede wszystkim od stylu pomieszczenia.

Ciekawa forma upięcia – z podwieszeniem czy asymetrią, doda oknu elegancji i sprawi, że będzie ono wyglądało niezwykle elegancko. Takie firany pasują do wnętrz klasycznych, romantycznych i stylowych. Gładko zawieszone firany z lekkim marszczeniem to propozycja dla wnętrz minimalistycznych, stonowanych.

Najnowsze wzory firanek i zasłon znajdziesz w sklepie https://firaneo.pl/firany . Dostępne firany do pokoju i salonu gotowe, oraz na metry, które można obszyć. Firany do kuchni, oraz firany dla dzieci, a także oferta firanek szytych na zamówienie.