Podstawy fotografii: 7 zasad, dzięki którym zrobisz udane zdjęcia

To nie dobry sprzęt uczyni Cię fotografem. O jakości zdjęcia decydują umiejętności oraz technika, którą możesz nabyć tylko na drodze doświadczenia. Przedstawiamy podstawy fotografii w postaci siedmiu praktycznych wskazówek dla wszystkich tych, którzy myślą o rozpoczęciu przygody z fotografowaniem.

Ćwiczenie czyni mistrza – to powiedzenie można powtarzać w nieskończoność. My dodamy do tego, że to ćwiczenie nie powinno opierać się tylko na naciskaniu spustu migawki, ale przede wszystkim na testowaniu funkcji oraz badaniu możliwości sprzętu. Warto więc zacząć swoją przygodę ze zdjęciami od zapoznania się z instrukcją obsługi aparatu oraz podstawami fotografii, dzięki którym po prostu zdjęcia będą dobre techniczne.

Nie bój się eksperymentować

Aparat rejestruje wszystko, co znajduje się w kadrze. Sztuką jest tak nim pokierować, aby pokazać na zdjęciu to, co jest kluczowe. Powinieneś więc swobodnie korzystać z różnych perspektyw (ptasiej, żabiej, normalnej), kompozycji, głębi ostrości i koloru. Nie bój się być otwartym na wyzwania – kładź się na ziemi, jeśli robisz komuś lub czemuś zdjęcia, zachęcaj modela do nietypowych póz, korzystaj z różnych sztuczek fotograficznych, np. papierowych szablonów do tworzenia nietypowego cienia na obiekcie, kolorowych folii na obiektywie i tak dalej. W ten sposób szybko odnajdziesz również swoją technikę, która najlepiej będzie wyrażać Twoją ekspresję i pokazywać to, w jaki sposób widzisz świat. Oczywiście najpierw poznaj podstawy fotografii, aby nie zmarnować potencjału ciekawych ujęć.

Nie spiesz się

Nie bez przyczyny mówi się, że perfekcyjne ujęcia wymagają czasu i cierpliwości. Przed wykonaniem zdjęcia zastanów się, jak najlepiej objąć obiekt lub osobę, którą chcesz fotografować. Poszukaj ciekawego punktu widzenia, zastanów się nad perspektywą. Dopasuj czas, jeśli robisz zdjęcia przy świetle naturalnym, i przewiduj pozycję słońca.

Skup się na tym, aby zrobić jedno lub kilka ciekawych zdjęć, które będą przemyślane, a nie tysiące, które będą sztampowe, z przypadku i których nawet potem nikomu nie pokażesz. Oczywiście, są sytuacje, kiedy spontaniczne zdjęcie okazuje się tym najlepszym, jednak zawsze staraj się stawiać na jakość.

Rób zdjęcia w trybie manualnym

Tryb automatyczny jest bardzo wygodny, ale ciekawe efekty uzyskasz, zaprzyjaźniając się bliżej z trybem manualnym. Pozwoli on w pełni kontrolować to, jakie zdjęcie zrobisz, na przykład czy będzie miało rozmyte tło, czy będzie wyraźne mimo braku lampy błyskowej w gorszych warunkach oświetleniowych. Ustaw ręcznie trzy najważniejsze parametry: ISO, przesłona oraz czas naświetlania, a szybko przekonasz się, że takie zdjęcia są o wiele ciekawsze i bardziej atrakcyjne od tych robionych z automatu. Nie wspominając, że profesjonalny fotograf powinien mieć tryb manualny opanowany do perfekcji.

Tutaj dodamy, że te trzy parametry to podstawy fotografii, więc naukę zacznij od zrozumienia, co się pod nimi kryje. Jeśli z jakichś powodów obawiasz się eksperymentowania trybem manualnym, zacznij od trybu półautomatycznego, który powoli wprowadzi Cię w świat trybu M.

Pamiętaj o świetle!

Fotografia oznacza malowanie światłem. Na pojęcie to składa się właśnie greckie phos, czyli światło, oraz grapho – piszę, maluję. Podstawy fotografii to przede wszystkim zrozumienie roli światła w procesie tworzenia fotografii. Źródło światła, kąt padania, samo doświetlanie przedmiotu – to właśnie wpływa na samą jakość zdjęcia, a także pozwala kreować magiczne obrazy.

W plenerze uzyskasz zupełnie inne fotografie, kiedy niebo będzie zachmurzone w porównaniu do dnia słonecznego. Światło wpływa na wymowę fotografii, dlatego powinieneś obserwować oświetlenie fotografowanych obiektów, a także przewidywać to, w jaki sposób dane światło wpłynie na zdjęcie. Pamiętaj, że jeśli wykonujesz zdjęcia w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu, lampa błyskowa w aparacie może nie poradzić sobie z oświetleniem. Takie lampy działają dobrze w odległości 3 do 4 metrów.

Fotografuj w RAW i zadbaj o ekspozycję

Tryb RAW pozwala skupić się na robieniu zdjęć, zostawiając kluczowe kwestie techniczne na później. W programie wywołującym RAW możesz modyfikować balans bieli, poprawić jasność czy samą ekspozycję. Zasadniczo tryb ten pozwala zapisać zdjęcie wraz z wszystkimi informacjami o jego wykonaniu, jednak czasem aparat może nie zarejestrować szczegółów i wówczas nie odzyskasz ich w programie. Najbezpieczniej więc jest wykonać bracketing (automatyczna ekspozycja kilku klatek z lekko zmienionymi parametrami), a najlepszą klatkę wybrać już na komputerze.

Wybierz się na kurs podstaw fotografii

Wielu rzeczy nie nauczysz się z książek czy poradników w Internecie. Jeśli wciąż czujesz, że nie wszystkie funkcje aparatu i jego możliwości są Ci znane, wybierz się na kurs fotografii z podstawami fotografii. Na takich kursach nie tylko poznasz podstawowe terminy jak światłocień, trójpodział, ale również dowiesz się, co w praktyce kryje się pod pojęciem magicznej lub złotej godziny. Nauczysz się, jak komponować ujęcia, jak dobrać odpowiednie światło i gdzie szukać ciekawych tematów. Dla początkującego pasjonata jest to o tyle ważne, ponieważ takie praktyczne podejście pozwala już na początku fotograficznej drogi wyeliminować błędy i podciągnąć swoje umiejętności, które przełożą się na dobre techniczne zdjęcia i niebanalne ujęcia.

Przykładem takiego kursu jest Akademia Nikona, czyli projekt edukacyjny firmy Nikon Polska, która w ciągu zaledwie pięciu lat przeszkoliła niemal 8 tysięcy osób. Więcej o Akademii: https://www.akademianikona.pl/kursy/6/kurs-podstaw-fotografii-jak-robic-ladne-i-ciekawe-zdjecia/.

Warsztat to podstawa każdej profesji. Podstawy fotografii są niezbędne, jeśli chcesz uzyskać ciekawe kadry. Tego nie zrobi za Ciebie nawet najbardziej skomplikowana elektronika i najbardziej profesjonalny sprzęt. Ćwicz, eksperymentuj, poznawaj swój aparat, a szybko obudzisz w sobie prawdziwą pasję!

Źródła:

https://www.akademianikona.pl/kursy/6/kurs-podstaw-fotografii-jak-robic-ladne-i-ciekawe-zdjecia/
http://www.spidersweb.pl/2015/06/gdzie-uczyc-sie-fotografii.html
http://www.fotosik.pl/czytelnia/1491/4-genialne-i-proste-sztuczki-fotograficzne-ktore-kazdy-powinien-wyprobowac
http://www.fotopolis.pl/warsztat/porady-fotograficzne/2873-18-praktycznych-zasad-fotografii-cyfrowej
http://www.optyczne.pl/7213-news
Jak_nie_popełniać_fotograficznych_błędów__10_rad_od_Akademii_Nikona.html