Jak zostać fotografem zawodowym?

Pasja do fotografii może stać się podstawą do zdobycia interesującego zawodu i robienia tego, co naprawdę się lubi, na co dzień. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc w sposób w pełni profesjonalny świadczyć usługi fotograficzne?

Fascynujący zawód

Najlepsi fotografowie mają przywilej pracowania z top modelkami, poczytnymi magazynami oraz z gwiazdami show biznesu. Taka kariera jest ciekawa i wiąże się z możliwością zwiedzania świata, poznawania interesujących ludzi i zarabiania niebagatelnych sum. Nie każdy jednak zostanie popularnym fotografem, którego prace będą cenione na całym świecie. Większość będzie fotografować amatorsko lub zawodowo robić zdjęcia na ślubach i weselach, co także może być spełnieniem marzeń o profesji połączonej z pasją.

Zawód: fotograf

Nietrudno znaleźć kursy fotograficzne, poszerzone niejednokrotnie o kursy obsługi programów graficznych służących do obróbki zdjęć. Ich ukończenie nie spowoduje jednak, że dana osoba zostanie nagle profesjonalnym fotografem. Fakt, że umiemy robić zdjęcia, które są estetyczne i ładne, nie czyni z nas ekspertów.

Profesja fotografa klasyfikowana jest w grupie wolnych zawodów związanych z branżą artystyczną. W Polsce funkcjonują szkoły fotograficzne, w których można zdobywać i pogłębiać wiedzę dotyczącą między innymi technik fotografii czy sprzętu wykorzystywanego do robienia pięknych, oryginalnych zdjęć. Kursy i warsztaty trwają często kilka dni lub odbywają się cyklicznie przez kilka tygodni.

Nawet renomowana szkoła dla fotografów nie sprawi, że amator dotychczas uwieczniający na zdjęciach swoją rodzinę podczas wakacji i wyjazdów turystycznych nagle stanie się artystą, który doskonale będzie wiedział, jak wykorzystać grę światła i cieni, aby wykonać zachwycający kadr, wygrywający prestiżowe konkursy fotograficzne.

W czym tkwi sekret?

Najlepszy fotograf specjalizuje się w konkretnej dziedzinie: modowej, przyrodniczej, portretach i tym podobnych. W opinii potencjalnych klientów nie można być fachowcem od wszystkiego, ponieważ w niczym tak naprawdę nie jest się dobrym. Zawód profesjonalnego fotografa to praca na pełen etat - a nawet więcej, ponieważ należy wykazać się stuprocentowym zaangażowaniem w świadczeniu swoich usług. Trzeba być jednocześnie przedsiębiorcą, marketingowcem zdobywającym klientów, jak i handlowcem, który potrafi sprzedać swoje usługi. Dopiero po uzyskaniu zlecenia można zacząć „robić zdjęcia”, ale często niezgodnie z własnym wyobrażeniem i pasją. Należy po prostu spełnić określone wymagania klientów.

Artykuł przygotowany przez serwis GoWork.pl