Dom lub mieszkanie pod specjalną ochroną

Nieruchomości najczęściej stanowią dla Polaków najcenniejszy składnik posiadanego majątku. Własny dom lub mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa i jest podstawą egzystencji. Nic dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych ubezpieczeniem swojego mienia.

 

To, jak cenimy sobie posiadanie własnej nieruchomości, pokazują raporty dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce. Okazuje się bowiem, że na tle innych państw Europy odsetek osób decydujących się na zakup mieszkania bądź domu jest w naszym kraju bardzo wysoki. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu), wynosi on aż 83,5 proc. Dla porównania u naszych zachodnich sąsiadów, jak komentuje portal Business Insider Polska, niemal połowa gospodarstw domowych mieszka w wynajmowanych lokalach, a w Austrii rynek wynajmu obejmuje ponad 40 proc. wszystkich domów i mieszkań. Jak oceniają eksperci rynkowi Business Insidera, tak duża liczba lokali wykupionych na własność wynika z uwarunkowań psychologicznych. Polacy zdecydowanie pewniej czują się bowiem „na swoim”, niż zawierając umowę najmu.

Ponad 10 mln ubezpieczonych nieruchomości

Podobną opinię wyrażają autorzy ubiegłorocznego raportu „Mieszkalnictwo w Polsce”, fundacja Habitat for Humanity. Ich zdaniem, to właśnie mentalność i uwarunkowania kulturowe w największym stopniu skłaniają Polaków do kupowania mieszkań na własność. W tym kontekście ekspertów nie dziwi również dążenie do ochrony swojego mienia, przekładające się na rosnące zainteresowanie polisami ubezpieczeniowymi. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, opracowanych przez instytut ARC Rynek i Opinia, w 2015 roku ubezpieczonych było już ponad 10 mln domów i mieszkań w Polsce. Stanowiło to ponad 70 proc. wszystkich nieruchomości. Dla porównania, rok wcześniej (według danych KNF-u) ubezpieczonych było blisko 900 tys. nieruchomości mniej, a w 2010 jedynie 50 proc. z nich była objęta polisą.

Warto dodać, że w krajach Europy Zachodniej ubezpieczonych jest niemal 90 proc. nieruchomości. Jak oceniają eksperci KNF-u, rosnąca liczba zawartych w tym sektorze umów ubezpieczeniowych jest związana przede wszystkim z tym, że coraz większą liczbę gospodarstw domowych stać na tego rodzaju wydatek, a na rynku, wzorem krajów Europy Zachodniej, pojawia się coraz więcej elastycznych i konkurencyjnych ofert. Przykładem jest Wielka Brytania, w której możemy ubezpieczyć swoje mienie, dostosowując pakiet ochrony do własnych potrzeb. Taką ofertę przedstawia zainteresowanym wielu ubezpieczycieli, m.in. Masterquote. Polisą możemy objąć zarówno nieruchomość, jak i wyposażenie domu, a nawet ogród. Jednocześnie ubezpieczeniem możemy objąć np. tylko ruchomości, jeżeli jesteśmy najemcami danego lokalu.

Tak skonstruowane ubezpieczenie nieruchomości może obejmować: zakwaterowanie na wypadek uszkodzenia budynku, które uniemożliwia dalszy w nim pobyt, ochronę pozostawionych w domu środków pieniężnych w postaci gotówki oraz kart kredytowych, przypadkowe uszkodzenie przedmiotów wyposażenia domu, a nawet ochronę zawartości zamrażarki. Ponadto ubezpieczenie obejmuje np. wymianę zniszczonych lub skradzionych mebli czy dywanów, bez względu na ich wiek. Co równie istotne, możemy ubezpieczyć naszą nieruchomość oraz ruchomości przed negatywnymi następstwami zalania, obniżenia, podniesienia lub osunięcia się gruntu, pożaru i kradzieży. Linia telefoniczna, za pośrednictwem której można zgłosić szkodę i ubiegać się o roszczenia z tytułu polisy, jest czynna dla klientów przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Na ubezpieczenie swojej nieruchomości decyduje się coraz większa liczba Polaków. Stawiając na polisę ubezpieczeniową, warto pamiętać, że liczy się tutaj nie tylko cena miesięcznej składki, ale przede wszystkim zakres ochrony. Powinien on bowiem odpowiadać indywidualnym potrzebom właściciela danej nieruchomości. Trzeba uważnie analizować oferty, ponieważ zdarzają się i takie, które w podstawowych wariantach obejmują ochronę od skutków przejścia trąby powietrznej czy trzęsienia ziemi, a za najczęściej występujące ryzyko w postaci pożaru czy zalania trzeba wnieść dodatkową opłatę. Warto również pomyśleć o takiej polisie, która będzie jak najbardziej elastyczna. Przy dobrym ubezpieczeniu płacimy faktycznie za taką ochronę, jakiej potrzebujemy. Bardzo istotnym wyznacznikiem oceny danej polisy jest również jasne i czytelne określenie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest napisana nieczytelnie, trudniej nam będzie zorientować się w rzeczywistym zakresie ochrony ubezpieczeniowej oraz warunkach uzyskania odszkodowania.