Pora uporządkować zdjęcia z ferii – pomysł na kreatywne przechowywanie zdjęć

Ferie już dawno się skończyły, a zdjęcia z zimowych wojaży od tygodni zalegają na dysku komputera zamiast ozdabiać rodzinny album– z pewnością   znamy taki scenariusz z własnego doświadczenia. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu na uporządkowanie fotografii i wywołanie ich. Zdjęcia są  jedną z najlepszych form sentymentalnych pamiątek, które zostają zapomniane, jeśli będą  przechowywane w niewłaściwy sposób. Trudno odzyskać stracone zdjęcia, a przecież stworzenie albumu wcale nie wymaga dużego wysiłku.

 

Zalety albumów ze zdjęciami

Przechowywanie w albumach wywołanych zdjęć to najlepszy sposób, aby zachować wspomnienia i móc do nich wracać w dowolnych momentach życia. Ciekawą propozycją są fotoksiążki, które dzięki cyfrowemu wydrukowi i personalizacji prezentują się naprawdę efektownie. Ponadto, możliwość samodzielnego zaprojektowania takiego albumu to idealny sposób na kreatywną realizację własnych pomysłów. W ten sposób można podejść bardzo indywidualnie do każdego tematu, czyli np. zdjęć z ferii zimowych. Wypełnianie tradycyjnego albumu zwykłymi fotografiami nie daje takich możliwości, jak np. tworzenie personalizowanych stron, ramek wokół zdjęć, dodawanie zabawnych grafik i napisów. Chociaż część z tych elementów można zrobić własnoręcznie, co jest czasochłonne, to niestety efekt może być daleki od oczekiwań, bo nie wszyscy mamy zdolności manualne. Samodzielne zaprojektowanie książki ze zdjęciami przy użyciu ogólnodostępnych i łatwych w obsłudze programów komputerowych, to dla każdego realniejsza szansa na stworzenie unikalnej pamiątki.

Dzięki tym możliwościom, album w formie fotoksiążki, jest doskonałym pomysłem na prezent dla bliskich. Dziadkowie, którzy dostaną personalizowany i pięknie wydrukowany album ze zdjęciami ukochanego wnuczka, który szaleje na stoku podczas ferii zimowych, nie będą posiadać się z radości.

Jak wybrać i uporządkować zdjęcia do fotoksiążki?

Konieczność przeglądania ogromnej ilości zdjęć i dokonanie wyboru to powód, dla którego wiele osób odkłada w nieskończoność albo całkowicie rezygnuje z wywoływania zdjęć. Warto jednak poświęcić kilka godzin w ciągu jednego dnia, aby później móc cieszyć się wspaniałą pamiątką w formie albumu i ramek z fotografiami, które staną się wyjątkową ozdobą domu. Jak jednak przeprowadzić selekcję, żeby wybór zdjęć był przemyślany, a finalny efekt sprawił wiele radości? Warto stosować się do kilku wskazówek:

  1. wstępna selekcja powinna dotyczyć odrzucenia wszystkich tych zdjęć, które są nieudane, np. rozmazane, nieodpowiednio wykadrowane itp.,
  2. następnie warto wyeliminować te fotografie, które są do siebie bardzo podobne albo nie znaczą niczego szczególnego, np. głównym bohaterem zdjęcia jest obca osoba, która nieznacznie zmieni położenie ręki na kolejnych fotografiach
  3. kolejny krok, przydatny podczas tworzenia albumu, to tematyczne ułożenie wybranych zdjęć, np. według dat wykonania, wydarzeń, miejsc czy osób, które znajdują się na fotografiach.

A co, jeśli zdjęć jest zbyt dużo i nie zmieszczą się w planowanym albumie? W takiej sytuacji warto od początku przejrzeć wybrane wcześniej fotografie i dokonać drugiej selekcji. Przydatna może okazać się pomoc innej osoby. Warto poprosić np. swoje dziecko, które jest bohaterem i autorem większości zdjęć z ferii zimowych, aby wskazało, które ujęcia są dla niego najważniejsze i chce je wydrukować. Trzeba też pamiętać, że w zależności od wybranego szablonu, na każdej stronie fotoksiążki można umieścić wiele zdjęć, ponieważ mogą mieć dowolne rozmiary i rozmieszczenie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie może już bardziej ograniczyć liczby wybranych fotografii.

Po wyselekcjonowaniu i pogrupowaniu zdjęć, można przejść do projektowania albumu. Dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu, powinno to być łatwe i przyjemne.

 

Projektowanie własnego albumu – to proste!

Tworzenie własnego albumu ze zdjęciami to twórcza praca, która wymaga kreatywności i pomysłu na to, jak projekt ma finalnie wyglądać. Jest to też świetna zabawa, która może być okazją do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na stworzenie projektu albumu jest skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie, które m.in. znajdują się na: https://fotojoker.pl/cewe-fotoksiazka.html. Można tutaj zaprojektować fotoksiążkę, a następnie zlecić jej wydruk. Cały proces przebiega bardzo intuicyjnie. Krok po kroku wybiera się rodzaj papieru i okładki, układ stron, które można dowolnie modyfikować, dodaje się swoje treści i rozmieszcza zdjęcia.

Dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu zdjęć, można rozmieścić je np. zgodnie z datami wykonania albo chronologią wydarzeń – zaczynając od najważniejszych dla  autora lub osoby otrzymującej taki prezent. Pomysłów na stworzenie personalizowanego albumu jest wiele. Wystarczy wykazać się kreatywnością i skorzystać z możliwości, jakie daje komputerowy kreator zdjęć.