5 najprostszych i najbardziej skutecznych sposób na oszczędzenie

Każdemu z nas zdarza się stracić głowę na zakupach, a duża dostępność produktów, obniżki cen, oferty "dwa w cenie jednego"  wcale nie ułatwiają zadania w oszczędzaniu. Co zrobić, żeby każdy wypad na zakupy nie powodował wyrzutów sumienia i pustego konta? Mamy na to 5 sposobów! 

 

1. Zakupy? Tylko z listą!

Nasze zakupowe wózki są coraz bardziej wypchane. Widząc mnogość produktów i nowych artykułów ciężko jest odmówić sobie kolejnych przyjemności. Najczęściej dotyczy to zakupów spożywczych - ile razy w kuble na śmieci lądowały produkty po upływie terminu spożycia, których nawet nie otworzyliśmy? Tworzenie listy posiłków na cały tydzień nie dość, że ułatwi sam proces gotowania, ale i okrągła suma na koncie zachęci nas do dalszego działania.

 

2. Uważaj na trendy i chwilowe zachcianki 

Moda ma to do siebie, że co sezon pojawia się kolejna lista "must have". Światowe trendy szybko pojawiają się w tańszych sklepach, a sieciówki dbają o to, abyśmy mieli szeroki wybór. Koronkowa sukienka, futro w panterkę może być najgorętszy trendem, ale czy założymy je więcej niż kilka razy? Dobrym wyborem jest świadome kupowanie. Co najmniej dwa razy do roku warto jest przejrzeć szafę i niepotrzebne ubrania oddać rodzinie czy potrzebującym. Gdy w końcu pozbędziemy się za małych spodni i sterty starych bluzek będziemy mogli zobaczyć czego naprawdę potrzebujemy. Przed spontanicznymi zakupami może nas uchronić zasada zapisywania wydatków: wszystkie chwilowe zachcianki zapisujemy w notesie i wracamy do nich po tygodniu - w 99% zdążymy zapomnieć o naszych pomysłach, a pieniądze zostaną w portfelu.

3. Oszczędzanie w Internecie

 

Podczas zakupów należy pamiętać, że sklepy stacjonarne często naliczają wysokie marże, które potrafią mocno wpływać na ceny na metkach.. Skorzystanie z porównywarek cen pozwoli nam zobaczyć rozbieżność cenową i wybrać najlepszą dla nas ofertę. Przed przejściem do kasy warto sprawdzić czy nie możemy zaoszczędzić jeszcze więcej dzięki kodom rabatowym. Zamiast wertować sterty gazet w poszukiwaniu promocji warto zapoznać się ze stroną Picodi.com, która jest zbiorem zbawiennych dla naszego portfela rabatów, które sprawią że oszczędzanie będzie dużo prostsze! Nieważne czy planujesz zakup ubrań, kosmetyków czy niezbędnych sprzętów dla Twojego domu - tutaj znajdziesz wszelkie  informację o najlepszych i najbardziej aktualnych ofertach.

 

4. Gotówka versus karta

 

Banki dają nam coraz większe udogodnienia przy płatnościach - większość z nas korzysta z płatności kartą zamiast używać gotówki; niekiedy decydujemy się również na posiadanie kart kredytowych. Brak fizycznego kontaktu z pieniędzmi podczas finalizowania transakcji może nas wprowadzić w pułapkę niekontrolowania wydatków. Przez miesiąc spróbujmy wychodzić na zakupy z odliczoną kwotą, która sprawi, że nie kupimy więcej ponad założony plan. Wręczenie banknotu kasjerce zapamiętamy bardziej niż zbliżenie karty do czytnika.

 

5. Tanie nie zawsze oznacza dobre

Zasada kupowania w promocyjnych cenach często nie idzie w parzę z jakością i długoterminowym oszczędzaniu. Dobrym przykładem jest kupowanie sprzętów AGD/RTV - przed zakupem warto popytać wśród znajomych i zasięgnąć opinii w Internecie, które pozwolą nam wybranie urządzeń najlepiej dopasowanych do zasobności naszego portfela oraz wyróżniającego się najbardziej efektywną klasą energetyczną. Pozwoli nam to na znaczne obniżenie kosztów rachunków.