Fotografia dla początkujących: Gdzie się uczyć fotografii?

Każdy początkujący fotograf staje przed pytaniem, jak nauczyć się fotografować. Nie wystarczy tylko profesjonalny sprzęt, ponieważ z nim w parze powinny iść umiejętności i chociaż podstawowa wiedza z zakresu fotografii. Zatem jak i gdzie uczyć się fotografii?

Nawet jeśli przygotujemy setki zdjęć, które prezentują ciekawy pomysł, to zdjęcia mogą wylądować w koszu, jeśli zabraknie nam odpowiedniego warsztatu. To właśnie warsztat fotografa sprawia, że dane zdjęcia i podejście artysty wzbudzają podziw i wyróżniają się spośród tysięcy, a nawet milionów, amatorskich fotografii. Na szczęście sposobów i dróg nauki fotografii jest wiele.

Gdzie się uczyć fotografii?

Pierwsze pytanie dotyczy tego, jak zabrać się za naukę fotografii, gdzie się jej uczyć. Czy postawić wyłącznie na praktykę i naukę własną, czy udać się na studia, czy jednak skorzystać z płatnych warsztatów i kursów? Niestety nie ma odpowiedzi jednoznacznej.

Szkoła fotograficzna

W przypadku szkoły ostro szlifuje się warsztat, poznaje się arcydzieła światowej fotografii, a przede wszystkim poszerza horyzonty. Po studiach fotograficznych na pewno będziemy inaczej myśleć, inaczej planować kompozycje, inaczej ustawiać suwaki w programie graficznym. Długoterminowa szkoła pozwala zgłębić magiczny świat artystycznej i użytkowej fotografii.

Na pewno po takiej szkole będziemy wrażliwsi na otaczający nas świat i celować obiektyw w rzeczy przez innych niezauważalne. Jeśli nauka fotografii jest naszym priorytetem, wielką pasją, chcemy wkroczyć w ten świat i poznać sprawdzone techniki – szkoła jest dobrym rozwiązaniem.

Warsztaty i kursy fotograficzne

Jeśli nie stać nas na studia fotograficzne lub niekoniecznie chcemy się związać z taką instytucją, możemy wybrać się na jedno- lub kilkudniowe warsztaty fotograficzne. Organizowane są w każdym mieście przez ośrodki kultury, stowarzyszenia fotograficzne lub pasjonatów. Może się wydawać, że po tak krótkim szkoleniu mało co się wyniesie, ale jest to myślenie błędne.

Podczas takiego kursu wiedza podawana jest w pigułce, poznajemy podstawy fotografii, sposoby na to, jak uczyć się fotografii, z jakich źródeł czerpać. Co ważne: uczestniczą w nim tacy sami początkujący pasjonaci jak my, zatem jest do doskonała okazja, by poznać bliżej innych fotografów, ich techniki, pomysły i osiągnięcia. Warsztaty zawierają część praktyczną, podczas której – w zależności od programu – możemy wykonać sesję fotograficzną z profesjonalną modelką czy skorzystać z profesjonalnego sprzętu, którego dotąd nie mieliśmy w rękach.

Kursy fotograficzne pozwalają poznać rozmaite techniki związane z różnym rodzajami fotografii. Pozytywnie nastrajają do samej fotografii, ponieważ mobilizują do działań i podnoszą umiejętności.

Współpraca i asystowanie innym fotografom

Jest jeszcze inny sposób na naukę fotografii. Jest nim asystowanie innemu fotografowi i pomaganie mu w pracy przy sesji. Oczywiście idealną sytuacją byłoby posiadanie prywatnego mentora, czyli nauczyciela, który wprowadzi nas w świat fotografii. Warto asystować profesjonalnemu fotografowi, zobaczyć, jak on pracuje, jak się zachowuje, jakie stosuje techniki, nawet jeśli tylko naszym zadaniem byłoby trzymanie blendy czy lampy. Podpatrzenia mistrza przy pracy to niesamowita możliwość wyciągnięcia ważnych wniosków dla siebie.

Możemy również współpracować z innymi fotografami i umawiać się na sesje tematyczne, na przykład wspólne fotografowanie zachodu słońca nad miejskim stawem. Tak działają właśnie stowarzyszenia fotograficzne. Jeśli nie mamy takiego w swojej okolicy, warto zaprzyjaźnić się z innymi amatorami fotografii i robić sesje lub nawet fotograficzne rywalizacje. Każdy sposób na wypracowanie i doszlifowanie warsztatu jest na wagę złota.

Jak się samemu nauczyć fotografii

Poniżej prezentujemy miejsca, w których można znaleźć ciekawe porady i artykuły z zakresu fotografowania. Najważniejsze to poznać podstawy teoretyczne, jak pojęcia i definicje, a także dowiedzieć się, jak działa aparat – wszystko po to, aby móc dalej zgłębiać poradniki fotograficzne i po prostu je rozumieć.

Artykuły i fora dyskusyjne

W dobie Internetu nie musimy już prenumerować specjalistycznych magazynów poświęconych fotografii, wystarczy połączyć się z internetem, by szukać inspiracji czy wiedzy. Nie inaczej jest z fotografią. Wielu początkujących fotografów zaczynało po prostu od czytania porad i artykułów internetowych. Szczególnie pomocne są grupy i fora dyskusyjne zrzeszające pasjonatów fotografii, którzy dzielą się wiedzą, spostrzeżeniami, wskazówkami, a także wzajemnie oceniają swoje dzieła, by później każde ujęcie było coraz lepsze.

Blogi fotograficzne

Branża fotograficzna również nie jest już hermetyczna i niedostępna. Profesjonalni fotografowie wykorzystują własne strony internetowe do prezentowania portfolio, ale także prowadzą autorskie blogi z przydatnymi poradami, które są niezwykle pomocne. Warto z takiej bazy wiedzy korzystać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z fotografem aktywnym zawodowo, znanym w środowisku i rozpoznawalnym. Porady z zakresu obróbki fotografii i nie tylko można znaleźć na blogu Szeroki Kadr pod tym linkiem https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie.

Książki z zakresu fotografii

W księgarni odnajdziemy wiele aktualnych tytułów, które pozwolą nam poznać podstawy fotografii, ale są również i takie książki przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Nazwiska, które powinniśmy znać, to Michael Langforda („Fotografia od A do Z”), John Hedgecoe („Nowy podręcznik fotografii”), Joe McNally (m.in. „Świat błysku”), David duChemin (m.in. „Sztuka fotografowania”).

Odpowiadając na pytanie, jak się uczyć fotografii, możemy odpowiedzieć: cierpliwie. Każda pasja wymaga cierpliwości, a przede wszystkim czasu. Warsztat fotografa to wypadkowa wielu czynników i metod nauki. Nic jednak nie uczy bardziej niż wykonanie setek zdjęć i po prostu kochanie tego, co się robi.

Komentarze

 • 27.01.2017 11:44

  Oczywiste oczywistości.
  Zapchajdziura dla Czytelni, bez czegoś odkrywczego, cennego.

  Gdzie się uczyć? Szkoła, kurs - rewelacyjna informacja dla początkujących.
  Z czego się uczyć? Z ksiąąąąążeeeek i podpatrując najlepszych.
  Łooo kurde, nareszcie świat fotografii stoi otworem przed amatorami!
  A wszystko dzięki zacnemu artykułowi w Czytelni.

  • 27.01.2017 23:02

   @snapshot: Masz racje Damianie ksiązek traktujacych o fotografii jest multum ,sam mam kilkanascie pozycji .Do tego "kiedys" wydawano parę magazynow foto ( DFV, Fotografia ,Enter, Photoshop i t.p) z ktorych niewiele zostało na rynku, a te ktore teraz można spotkac to magazyny komputerowe tylko ze skromnymi dzialami traktujacymi o fotografii. Szkoda . Zgodze sie takze, ze w necie mozna napotkac blogi traktujące o fotografii czy strony podajace wskazówki/insrukcje dla poczatkujacych i na niektorych założyc subskrypcje.

  • 29.01.2017 19:06

   @snapshot: dobrze ze pisza o tym a nie o bluzach..... nie ma co narzekać:)

 • 29.01.2017 19:04

  Fajny artykuł :) W końcu autorzy piszą coś konkretnego o fotografii:) Zaczęli od podstaw - mam nadzieję że to nie koniec :)

 • 02.02.2017 16:13

  Interesujący materiał sugerujący wiele możliwości nauki fotografowania. Jednak każdy zaczynający fotografowanie powinien sobie odpowiedzieć na pytanie - w jakim celu chcę fotografować i czemu to ma służyć ?
  I stosownie do odpowiedzi kształcić swoje umiejętności. Odpowiedź na pytanie jaka jest dobra fotografia tkwi w arcydziełach mistrzów tego gatunku, które są licznie publikowane w Internecie. Jak najbardziej korzystać z publikacji i książek, a omijać marketingowe stwierdzenia instrukcji obsługi sprzętu i oprogramowania sugerujących twórcze ich właściwości. Dobra fotografia powstaje najpierw w głowie a realizowana jest przy pomocy wspomnianych wcześniej narzędzi.

 • Alicja1983

  12.05.2017 15:45

  Najlepiej to jest zacząć samemu od od jakiegoś tanie aparatu. Nawet coś takiego na początek wystarczy http://aparaty-cyfrowe.opinie-ranking.pl/produkt-nikon-coolpix-a10.html. Jak fotografia stanie się pasją, to wtedy warto rozglądnąc się za kursem i lepszym sprzętem.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się