Zalety domów szkieletowych

Domy szkieletowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością na rynku. Ich podstawowymi atutami są szybkość budowy oraz niskie koszty inwestycyjne. Czy jest to rozwiązanie pozbawione wad? Co trzeba wiedzieć na temat domów szkieletowych?

Dwóch robotników budowlanych w tym jeden w białym kasku ochronnym pochylonych nad planami pełnymi zalet domów szkieletowych
Materiał partnera

Domy szkieletowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością na rynku. Ich podstawowymi atutami są szybkość budowy oraz niskie koszty inwestycyjne. Czy jest to rozwiązanie pozbawione wad? Co trzeba wiedzieć na temat domów szkieletowych?

Czym właściwie są domy szkieletowe?

Standardowe domy szkieletowe zbudowane są z elementów konstrukcyjnych np. drewnianych lub stalowych. Dzięki nim możliwe jest postawienie ścian, stropu czy dachu. Taka technologia w Polsce wciąż kojarzona jest głównie z niewielkimi domami letniskowymi. Jednak w rzeczywistości jest to prężnie rozwijająca się dziedzina budownictwa. Domy szkieletowe są bardzo popularne w Ameryce Północnej, a w szczególności w Kanadzie. Powstają coraz częściej także w Europie.

Jakie zalety mają domy szkieletowe?

Szybkość budowy

To podstawowa zaleta domów szkieletowych i to na nią zwraca uwagę zdecydowana większość inwestorów. Sporej grupie osób po prostu się bowiem spieszy. Domy szkieletowe powstać mogą w zaledwie 2 czy 3 miesiące. W przypadku domów murowanych można o tym jedynie pomarzyć. Prefabrykaty są sporym ułatwieniem. Taka bryła powstaje w ciągu dosłownie kilku dni. Prace wykończeniowe zajmują do 3 miesięcy. Oczywiście czas ten może się nieco skrócić lub wydłużyć, bo sporo zależy np. od rodzaju fundamentów czy danej technologii szkieletowej.

Niskie koszty inwestycyjne

To kolejna duża zaleta budownictwa szkieletowego. Budowa takiego domu jest o wiele tańsza, co wynika z lekkości konstrukcji i łatwości montażu. Krótki czas pracy ekipy oznacza dla inwestora mniejsze koszty. Powstaje też niewiele odpadów, co także przyczynia się do mniejszych kosztów inwestycyjnych. Jeśli chcesz poznać przykładowe ceny domów szkieletowych sprawdź m.in. na stronie https://zimmermann-haus.com.pl/projekty-zimmermann-haus/

Budowa możliwa nawet zimą

Okazuje się, że domy szkieletowe wznoszone są nawet w okresie zimowym. Jeśli są już fundamenty, kolejne prace można przeprowadzać o każdej porze roku. Nie są bowiem wymagane żadne prace mokre związane z murowaniem czy betonowaniem, które nie mogą się odbywać przy ujemnej temperaturze otoczenia.

Łatwość ewentualnej przebudowy

Kolejną zaletą, o której warto wspomnieć jest możliwość szybkiej i bezproblemowej przebudowy czy modernizacji domu szkieletowego. Na początku postawić można niewielki budynek i dopiero z czasem go rozbudowywać. Nie powinno być też problemów z wymianą instalacji na bardziej nowoczesną.

Duża powierzchnia użytkowa

Drewniane domy szkieletowe wygrywają z domami murowanymi w jeszcze jednej kategorii. Mogą mieć identyczne wymiary zewnętrzne, ale to domy szkieletowe mają w środku większą powierzchnię użytkową. Ich ściany są bowiem cieńsze. Dla przykładu szkieletowy dom parterowy o powierzchni 100 metrów kwadratowych bywa większy od domu murowanego o nawet 10 metrów kwadratowych.

Wyższa energooszczędność

Domy szkieletowe po włączeniu ogrzewania szybko się nagrzewają, co także jest ogromnym plusem. Ich ściany nie chłoną ciepła, co przekłada się na niższych rachunkach za ogrzewanie. Jednak takie budynki dość szybko się równie wychładzają. Trzeba więc pomyśleć od razu o odpowiednim systemie ogrzewania. Doskonałym rozwiązaniem jest zazwyczaj ogrzewanie elektryczne z czasowym sterowaniem temperaturą.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się