Jaka kamera sportowa? Praktyczny poradnik, który ułatwi zakup

Pomimo tego, że kamery sportowe nie należą do największych, to potrafią one zaskoczyć swoimi osiągami. Choć niegdyś służyły one do nagrywania bardziej ekstremalnych przeżyć, dziś wykorzystuje się je również w innych celach.

WWidok rowerzysty na szlaku zarejestrowany kamerą sportową
Materiał partnera

Do czego używać kamery sportowej?

Początkowo urządzenia te montowało się na kaskach lub za pomocą specjalnej opaski umieszczało na czole osoby, która chciała zarejestrować swoje akrobatyczne wyczyny. W niektórych sytuacjach trzymanie kamery w ręce byłoby niebezpieczne lub niemożliwe, stąd też pomysł na stworzenie ich sportowej wersji. W dalszym ciągu używa się tych urządzeń właśnie w tym celu.

Mają one jednak zastosowanie także w turystyce. Kamery sportowe są niewielkich gabarytów, dzięki czemu bez problemu możemy zabrać je ze sobą w podróż. Ich obiektyw pozwala objąć więcej obrazu od telefonu komórkowego, co stanowi ogromną zaletę dla miłośników fotografii. Niektórzy za ich pomocą rejestrują również swoje wyprawy.

Parametry i funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Na rynku znajdziesz wiele różniących się od siebie modeli. Z tego powodu musisz wiedzieć, jakie parametry czy funkcje są szczególnie istotne. Zwróć uwagę na:

  • Rozdzielczość kamery – do wyboru mamy trzy możliwości: HD – 1280×720, Full HD – 1920×1080 pikseli, 4k – 3840×2160 pikseli.
  • Szerokokątny obiektyw – szczególnie istotny, jeśli zamierzasz nagrywać swoje sportowe przeżycia. Sprawdza się w sytuacjach, gdy nie mamy czasu na precyzyjne kadrowanie.
  • Stabilizacja obrazu – kamerami sportowymi przeważnie nagrywamy obraz będąc w ruchu. Dlatego ważna jest odpowiednia stabilizacja. Możemy również wyposażyć się w gimbala, czyli stabilizator.
  • Funkcja GPS – umożliwia nam ona możliwość zapisania trasy, którą pokonaliśmy. Uzyskamy również informację o szczegółach, takich jak przebyty dystans czy prędkość poruszania się.
  • Czas pracy na baterii – jeśli zamierzamy używać kamery podczas wycieczek, zwróćmy szczególną uwagę na możliwości jej baterii.

Nie bez powodu ceny za te urządzenia potrafią się mocno różnić. Pamiętaj, że nawet najtańsze modele powinny posiadać funkcję robienie zdjęć przynajmniej w rozdzielczości 10 Mpix.

Kamera sportowa do nagrań pod wodą

Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie działało również pod wodą, musisz nabyć wodoszczelny model. Do wielu kamer sportowych dołączana jest tego typu obudowa. Oczywiście nakładaj ją na przedmiot za każdym razem, gdy będziesz udawać się do wody. Nagrywanie filmów nawet na głębokości kilkudziesięciu metrów stanie się możliwe. Jeśli jesteśmy miłośnikami podwodnych emocji, to kamera sportowa powinna spełnić nasze oczekiwania.

Ujęcie z kamery sportowej pod powierzchnią wody pływaczki w basenie w czepku i ciemnych okularkach pływackich Materiał partnera

Dodatkowe funkcje kamer sportowych

W tej chwili urządzenia te pozwalają na uzyskanie naprawdę ciekawych nagrań. Jedną z ciekawszych funkcji jest timelapse, który da Ci możliwość nagrywania filmów poklatkowych. Również opcja slow motion pozwala na tworzenie kreatywnych wideo. Jeśli zależy Ci na odwzorowaniu barw w wysokiej jakości, koniecznie zakup kamerę z funkcją HDR.

Niektóre funkcjonalności spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających filmowców. Jeśli zamierzasz nagrywać filmy nocą lub potrzebujesz w wodzie dodatkowego światła, zakup model z wbudowaną lampą LED. Niektóre egzemplarze pozwalają również na streamowanie naszych sportowych zmagań lub podróży w czasie rzeczywistym. Co więcej, możliwe jest również wydawanie urządzeniu poleceń głosowych, dzięki czemu cały czas możemy mieć wolne ręce.

Warto również zwrócić uwagę na mocowania. Jeśli zajmujesz się uprawianiem sportów ekstremalnych, to z pewnością docenisz to, że kamerki mogą zostać przymocowane do kasku czy kierownicy. Dzięki temu nagrania dobrze odzwierciedlają emocje, które towarzyszą Ci podczas sportowych zmagań.

Co dokupić do kamery sportowej?

W przypadku kamer sportowych warto pomyśleć o akcesoriach. Pomyśl, do jakich celów będziesz używać tego urządzenia. Na pewno jednym z praktyczniejszych dodatków będzie gimbal, dzięki któremu uzyskasz stabilny obraz. Podobny rezultat może zapewnić Ci statyw do aparatu.

Aby uzyskać ciekawe ujęcia, możesz potrzebować kijka do selfie. Dzięki niemu nagrasz siebie z dalszej perspektywy lub uda Ci się uchwycić trudno dostępne miejsca. To także przydatny przedmiot służący do robienia sobie zdjęć. Oprócz obrazu ważną rolę pełni również dźwięk. Jeśli zależy nam na tym, aby audio było wysokiej jakości, do kamerki warto dokupić mikrofon. W ten sposób uda nam się nagrać również cichsze odgłosy.

Przemyśl również zakup torby czy pokrowca. Jeśli urządzenie będzie Ci często towarzyszyć, dobrze będzie zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Kolejną sprawą jest karta pamięci – nikt nie lubi komunikatu o braku wolnego miejsca, szczególnie w sytuacji, gdy akurat chcieliśmy nagrać coś ważnego. Dlatego dodatkowa pamięć zawsze jest mile widziana. Przydatny może okazać się również czytnik kart pamięci, dzięki niemu bez problemu odtworzysz nagrane przez siebie filmy na swoim komputerze.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym kierować się podczas zakupu kamerki sportowej. Jeśli szukasz wysokiej jakości urządzenia, z całą pewnością znajdziesz je w sklepie internetowym Sportano.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się