Smartwatch dla sportowca – co warto kupić?

 

Inteligentne zegarki potrafią wiele, zwłaszcza biorąc pod uwagę codzienny trening, w ramach którego analizujemy swoje osiągi, a także monitorujemy zachowanie organizmu. Żeby jednak wszystko to stało się możliwe, należy wybrać odpowiedni model urządzenia.

Zadanie to jest łatwe tylko z pozoru. Rynek smartwatchów jest obecnie tak zróżnicowany, że możemy wybrać sprzęt spośród kilku tysięcy znajdujących się w ofertach sklepów z elektroniką lub wyposażeniem sportowym.

Wszystko to sprawia, że decydując się na smartwatch sportowy, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii, związanych przede wszystkim ze specyfikacją techniczną dostępnych urządzeń, a także obsługiwanymi funkcjami. Nie bez znaczenia będzie również renoma samego producenta – mowa tu nie tylko o największych graczach cieszących się niesłabnącą popularnością od wielu lat, ale również o firma nowych, do tej pory nieznanych szerszej publiczności.

Czy zakup inteligentnego zegarka ma w ogóle sens?

Zanim jednak przejdziemy to omawiania elementów decydujących o jakości (lub jej braku) smartwatcha, powinniśmy zastanowić się, czy taki sprzęt jest nam potrzebny.

Biorąc pod uwagę regularną aktywność fizyczną, można stwierdzić, iż jak najbardziej zegarek okaże się przydatny. I to zarówno w przypadku zwykłego, amatorskiego treningu, jak i profesjonalnych przygotowań do zawodów czy też maratonu.

Dlaczego jest on tak przydatny? Ponieważ obsługuje wiele funkcji monitorujących nasz organizm. Oczywiście to samo potrafią liczne opaski sportowe (smartbandy), jednak w przypadku smartwatcha otrzymujemy również dostęp do wielu opcji multimedialnych, o których jednak w dalszej części tekstu.

Po pierwsze: możliwości

Kwestią absolutnie najważniejszą podczas doboru zegarka będzie zestaw obsługiwanych przez niego funkcji sportowych. Powinny być one dobierane w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Na co możemy liczyć?

Pomiar aktywności – w pierwszej kolejności należy wymienić standardowe opcje zliczające liczbę wykonanych przez nas kroków, pokonany dystans czy chociażby ilość spalonych kalorii. Warto decydować się zwłaszcza na modele z systemem GPS, który poza najważniejszymi parametrami, przedstawi nam również pokonaną trasę.

Kontrola pracy organizmu – smartwatche z wysokiej półki oferują coś więcej, a mianowicie dokładną analizę zachowania naszego organizmu podczas wysiłku. Odpowiada za to między innymi wbudowany pulsometr, który w wielu modelach działa z zaskakującą precyzją.

Trener personalny – to, co odróżnia dobry smartwatch od słabego, jest dostęp do rozbudowanego oprogramowania pozwalającego nie tylko analizować swoje postępy, ale również wyznaczać cele, o których urządzenie będzie nam przypominać. Wszystkie te funkcje warto obsługiwać w połączeniu z innym urządzeniem – doskonale nadaje się do tego chociażby laptop, z którym zegarek łączy się przez moduł Bluetooth.

Na ekranie komputera (najczęściej za sprawą specjalnej aplikacji), możemy przejrzeć bardzo rozbudowane wykresy i statystyki, dotyczące naszych aktualnych i przeszłych aktywności. Wszystko to przekłada się na niezwykle rozbudowany panel, za pomocą którego możemy zarządzać swoim treningiem.

Jak już wspominaliśmy, smartwatche obsługują również funkcje multimedialne. Mowa tu także o modelach sportowych. Najczęściej realizowane są one poprzez sparowanie zegarka ze smartfonem. Dzięki temu możemy między innymi odbierać połączenia głosowe i wiadomości tekstowe, sterować pracą odtwarzacza muzycznego i aparatu, a także zarządzać komunikatami społecznościowymi. Wszystko to z poziomu zegarka.

Do tego dochodzą również opcje dodatkowe, w postaci chociażby aparatu czy też możliwości obsługi gier, z czego jednak na treningu będziemy korzystać rzadko. Śmiało można powiedzieć, że smartwatche i telefony często stanowią dla siebie technologiczne przedłużenie. Oczywiście zawsze otwartym pozostaje pytanie, czy jest to potrzebne. Odpowiedź na nie zależy jednak od indywidualnych preferencji użytkowników.

Po drugie: parametry

Określenie zestawu obsługiwanych funkcji jest bardzo ważne, jednak nie bez znaczenia będzie także komfort korzystania z urządzenia. Ten natomiast zależy od sposobu wykonania zegarka oraz jego „bebechów”.

Warto decydować się na sprzęty ze sprawnie przygotowanym systemem, a także posiadające odpowiedni procesor oraz pamięć RAM. Wszystko to gwarantuje bowiem płynne, bezawaryjne działanie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z zegarkami szczególnie zaawansowanymi pod względem technologicznym.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, będzie wyświetlacz. Mowa nie tyle o jego przekątnej, ale o technologii wykonania. Absolutnie najwyższą jakość zapewnią nam obecnie ekrany OLED. Dostępne są one w zegarkach z najwyższej półki. Dla wielu osób znaczenie mogą mieć także materiały, z których zegarek został wykonany. Mowa tu zwłaszcza o miłośnikach nurkowania i osobach trenujących w różnych, często trudnych warunkach atmosferycznych. Na szczęście nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem smartwatcha wodoodpornego i pyłoszczelnego.

Po trzecie: cena

Za jakość trzeba płacić, podobnie jest w przypadku inteligentnych zegarków. Jeśli chcemy liczyć na pełny zestaw przedstawionych wyżej funkcji, a także wysokiej jakości ekran i wytrzymałą obudowę, musimy wydać tysiąc złotych.

Za niecałe 1500 złotych dostaniemy Samsugna Gear Sport, w podobnych cenach dostępne są również wysokiej jakości modele Huawei Watch oraz Apple Watch Series 3. Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na urządzenie za 300-500 złotych. W wielu przypadkach okażą się one wystarczające, zwłaszcza jeśli nie zależy nam na wielu dodatkowych bajerach. Trzeba jednak przyznać, że ich możliwości związane z planowaniem treningu i analizowaniem wszelkich danych są nieco mniejsze.

Wybór smartwatcha sportowego nie może przebiegać w sposób nieprzemyślany. Na rynku jest tyle urządzeń, że dość łatwo możemy podjąć niewłaściwą decyzję. Skupienie uwagi na obsługiwanych funkcjach i parametrach technicznych pozwoli nam uniknąć tego typu problemów.