Fotografie rodzinne, kiedyś i obecnie

Zdjęcia rodzinne to już od ponad stu lat najlepsze pamiątki. Warto cofnąć się nieco w przeszłość i zobaczyć jak bardzo zmieniła się fotografia rodzinna przez ostatnie półtora wieku.

 

XIX wiek

O fotografii rodzinnej, która jest w miarę dostępna można mówić od końca XIX wieku. Osoby bogatsze mogły sobie wówczas pozwolić na sesję fotograficzną. Na szklanych kliszach powstawały portrety, fotografie rodzinne oraz okazjonalne. Niestety dostęp do nich był bardzo ograniczony, stąd też tylko nieliczni mogą się pochwalić albumem z zabytkowymi fotografiami.

 

XX wiek

Wraz z upływem czasu fotografie stawały się coraz bardziej dostępne. Dla wielu rodzin tradycją stało się robienie zdjęć w ważnych chwilach takich jak chrzest, komunia czy wesele. Coraz częściej robiono również fotografie portretowe. Te pierwsze zdjęcia były w kolorze sepii – kremowo-brązowe. Zachwycały swoim urokiem – zresztą wiele z nich do dziś znajduje się w albumach rodzinnych.

Kolejnym przełomem w fotografii rodzinnej był czas, kiedy to na rynku pojawiły się aparaty fotograficzne, dzięki którym niemal każdy mógł zrobić zdjęcie. W albumach zaczęły pojawiać się fotografie z uroczystości rodzinnych, spotkań towarzyskich a nawet spacerów. Pewną niedogodnością była konieczność zanoszenia kliszy do wywołania do fotografa, ale to i tak nie było przeszkodą dla miłośników zdjęć.

Pod koniec lat 80-tych w Polsce zaczęły pojawiać się polaroidy aparaty fotograficzne robiące zdjęcia na specjalnym papierze nie wymagającym wizyty u fotografa. Na zachodzie robiły one furorę, niestety w naszym kraju były dość drogie i mało dostępne, stąd też niewiele osób sobie na nie pozwalało. Niemniej jednak to był kolejny krok w kierunku upowszechnienia fotografii. Dzięki polaroidom powstały miliony zdjęć rodzinnych, które zalegają w rodzinnych archiwach do dziś.

 

XXI wiek

XXI wiek to czas aparatów cyfrowych. Pierwsze modele były w sferze marzeń, przede wszystkim ze względu na cenę. Dziś zakup profesjonalnego aparatu to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych, niemniej jednak do wykonywania zdjęć rodzinnych nikt takiego nie potrzebuje. Już za ok. 300 zł można kupić najprostsze aparaty cyfrowe, które zrobią dobrej jakości zdjęcia. W ostatnich latach dzięki smartfonom i tabletom nawet nie ma konieczności posiadania aparatu, ponieważ te mobilne urządzenia robią coraz doskonalsze fotografie. Tym samym dziś już niemal każdy ma możliwość zrobienia zdjęć swoim najbliższym.

Warto przy tym wspomnieć również o cenie zdjęć XXI wieku. Dziś pstrykamy je na potęgę, ponieważ, aby je obejrzeć nie trzeba iść do fotografa, by je wywołał. Każdy może podłączyć aparat do komputera i podziwiać swoje dzieła. Jeśli ma na to ochotę może je wydrukować. Dzięki nowoczesnym technologiom zdjęcia można także swobodnie zmieniać i poprawiać.

Fotografia cyfrowa pozwoliła nam uwieczniać swoich najbliższych w każdej sytuacji. Niestety zdewaluowała także sens fotografowania. W XIX i na początku XX wieku fotografie rodzinne były przechowywane jak największe skarby. Ze względu na małą dostępność i wysoką cenę zdjęcia były uznawane za szczególnego rodzaju pamiątki. Dziś, kiedy każdy robi tyle zdjęć ile chce, nie mają one już takiego znaczenia. Mało kto drukuje je i układa w albumach – jak to było jeszcze 30-40 lat temu. Obecnie zdjęcia zgrywa się w postaci plików cyfrowych na płyty czy podręczną pamięć i często nawet się ich nie ogląda.

Szkoda, że tak się stało, ponieważ fotografia była kiedyś nie tylko sposobem uwiecznienia najbliższych, ale również swego rodzaju sztuką. Dziś zazwyczaj nie jest już ani jednym ani drugim.

 

 

fot. tytułowe jl3044

Komentarze

  • 22.12.2015 11:31

    Jak fajnie że artykuł został wzbogacony o.......zdjęcia :/

    • 22.12.2015 12:06

      @snapshot: ... w dodatku rodzinne, takie przykładowe :)))

    • 23.12.2015 09:27

      @margraf: Dzisiaj, chyba bez wysiłku znalazłeś kilkanaście zdjęć, spośród których było co wybrać do artykułu. Jednak da się...

  • 22.12.2015 12:12

    Fotografia ZAWSZE /obecnie też/ była niszową dziedziną twórczości dla nielicznych.
    W rozmowie z fotografem - amatorem zadaję bardzo trudne pytanie - dlaczego ?
    Dlaczego, w jakim celu fotografujesz ... kilka procent wie po co robi zdjęcia.
    podobnie kilka procent zdaje sobie sprawę z wagi albumów rodzinnych - i dla nich warto fotografować.
    Reszta to elektroniczne śmieci bez jakiejkolwiek wartości - łatwo przychodzi, jeszcze łatwiej zapada w nicość.
    A z twierdzeniem, że fotografia nie jest sposobem uwiecznienia bliskich i nie jest sztuką, radzę
    iść do National Geographic lub innego prestiżowego wydawnictwa zajmującego się fotografią ...
    Gratuluje dobrego samopoczucia :))) ... i znajomości tematu :)))

    • 22.12.2015 12:32

      @margraf: Kurde, czy w każdym aspekcie działania Fotosika, który nie zależy od Użytkowników musi być tak kiepsko???

    • 22.12.2015 12:41

      @snapshot: Moim zdaniem nie musi. Nie będzie jeśli dopuści się użytkowników do głosu.
      Na razie odnoszę wrażenie, że na każdy głos użytkownika jest dokładne kontrdziałanie.
      Nie wiem dlaczego tak jest. W ciągu krótkiego tutaj pobytu obejrzałem zdjęcia przynajmniej kilkunastu Userów, którzy bez podawania powodów zaprzestali wstawiania zdjęć.
      Ale chyba nikt się tym nie przejmuje. Ten portal się chyli ... A może komuś na tym zależy ?

  • 22.12.2015 12:44

    Dodam, że niektórych z niektórymi z nich zdążyłem się zapoznać na innych portalach. Tam wstawiają foty, tutaj - nie. Smutne ale prawdziwe i daje do myślenia :)

    • 22.12.2015 12:47

      @margraf: Grunt że są Allegrowicze i z nich się kasa liczy.
      Poza tym reklamy, reklamy i reklamy.
      Czyżbyś zgłaszał jakieś sprawy i zaskakiwały Cię odpowiedzi?
      Ciekawią mnie ewentualne przykłady na te kontrdziałania o których piszesz.

    • 22.12.2015 12:58

      @snapshot: Kontrdziałania ??? ... ano chociażby wstawianie w najlepszych po dwie foty dwu Autorów jednocześnie, o których kiedyś pisałeś :). Ale dajmy spokój temu. W czytelni zrobił się ruch, ale tylko w zakresie wstawiania nowych materiałów, których poziom MZ jest żenujący. Nooo, przeczytałby sobie Autor materiału na innym portalu w kwestii tematu o którym chce robić "wykład".
      I niech opowie swoimi słowami zadany temat. Trudne ? - nie ...
      Jeżeli te rady mają służyć nauce fotografii, to jako wieloletni wykładowca powiem - jak masz nauczyć źle to nie rób tego wcale !!!~.

    • 23.12.2015 07:02

      @margraf: To dzisiaj mamy kontrdziałanie do kwadratu...

    • 23.12.2015 07:31

      @snapshot: Nie dziwi mnie to, ani nie jest niespodzianką :)))

  • dakron1

    23.12.2015 09:48

    Panowie :) Rozumiem Wasz stres przedświąteczny, ale chyba troszkę przesadzacie.. obaj..

    • 23.12.2015 10:43

      @dakron1: My nie godzimy się na mierność...

  • dakron1

    23.12.2015 11:13

    Nikogo to nie obchodzi :)
    chcę wstawiać foty i dostawać miłe komentarze, w zamian dawać pochwały innym miłym ludziom w tym miejscu
    po to jest fotosik.. miłe miejsce dla miłych ludzi..
    .. wyluzuj.. bo narobisz sobie tylko wrogów

    • 27.12.2015 16:47

      @dakron1: Pozwolę sobie powiedzieć, że jednak kogoś to obchodzi, bo wiele pozytywnych zmian zaszło dzięki przeróżnym zgłoszeniom m.in. moim i Basi Videll. Chociażby setki naszych zgłoszeń podczas testów.
      Gdyby wszystkich obchodziło tak jak Ciebie, to nie było by mnóstwa udogodnień i opcji. Nie jest miło czytać takie słowa, ale wiem że "nikogo" napisałaś na wyrost... Niestety nie jest to zdanie ogółu.
      Ja również cenię Fotosik za świetną atmosferę i znajomości, przyjaźnie. Za te spotkania na żywo...
      Zawsze to będę podkreślał.
      Jeżeli mówimy o roli Moderacji, to w Czytelni oczekuję artykułów wartościowych i rzetelnych. Zgadzam się z margraf w 100& w tym co napisał. Tutaj nawet nie pokuszono się o podparcie słów fotografiami, pomimo mnóstwa materiałów na kontach Fotosikowców.
      Ja (i nie tylko ja) nie akceptuję odwalania roboty byle jak.
      Niech Cię mierność Moderacji zacznie obchodzić, bo w brudnej piaskownicy to i zabawa nie jest przyjemna...

    • 27.12.2015 16:51

      @dakron1: Jeżeli moja postawa Ci się nie podoba i nie akceptujesz tego, możesz spokojnie usunąć mnie ze znajomych. Dobierz to grono w zgodzie z własnymi poglądami i oczekiwaniami.
      Pozdrawiam

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się